Gyurcsány Ferenc nem lesz ott a pekingi nyitóünnepségen
Schmitt közölte: Bajnai Gordon sportért is felelős önkormányzati és területfejlesztési miniszter korábban jelezte, részt vesz az olimpián, a kormányfő viszont nem kíván jelen lenni a csapatgyűlésen és az eskütételen, utóbbi két eseményen ott lesz a köztársasági elnök.
Schmitt kérte a közgyűlést, hogy támogassa a magyar sportolók olimpiai részvételét és a tagok ezt egyhangúlag megszavazták.
Kamuti Jenő főtitkár a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szervezetének (ANOC) pekingi, 16. közgyűléséről beszámolva ismertette, hogy az ANOC támogatta a XXIX. játékok megrendezését, azon mind a 200 tagország részt vesz. Az ANOC egyben elutasít minden olyan szándékot, amely az olimpiát politikai célokra használja.
Molnár Zoltán igazgató a 2007-es költségvetést ismertetve elmondta, hogy a tervezett 536 millióval szemben 779 millió bevétele volt a MOB-nak, a hazai szponzorok például 42 millióval adtak többet. Ennek köszönhetően tavaly 23 egyesület és szövetség kapott rendkívüli támogatást, 24 millió forint értékben.
Kamuti az előkészítő bizottság munkájáról közölte, hogy elkészült az utazási terv és megtörtént a szállásfoglalás, jelenleg 143 magyar versenyző nevezhető a játékokra.
A közgyűlés végén díjak átadására került sor: MOB Érdemérmet kapott a K and H Bank, Fair Play Életmű-díjat vehetett át Gyarmati Dezső, a Nemzet Sportolója.
MOB-díjat kapott Bakonyi Péter világbajnok kardvívó, Illovszky Rudolf, a Vasas labdarúgócsapatának legendás edzője, Harmat József torna mesteredző, Rázsó Pál, a tollaslabda "hazai apostola", Hazsik Endre, a KSI igazgatója és Orendi Mihály, a debreceni sportcentrum igazgatója.
A közgyűlés zárásaként az adidas divatbemutató keretében mutatta be az olimpiai csapat pekingi sportruházatát. Végül bejelentették, hogy Schmitt Pál védnöksége alatt 42 napos országjáró maraton indul "Sporttal a drogok ellen" mottóval.
A kancellár emlékeztetett arra, hogy az 1980-as moszkvai olimpia bojkottja sem hozott semmifajta eredményt azon kívül, hogy az 1984-es Los-Angeles-i játékok ellenbojkottjához vezetett. Az olimpiai játékok sokkal inkább arra nyújtanak lehetőséget, hogy tárgyalásokat folytassunk a kínai felelősökkel - jelentette ki Merkel, s reményét fejezte ki, hogy a nyári olimpia egyben a párbeszéd olimpiája is lesz.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lapnak nyilatkozva a kancellár utalt arra, hogy a német-kínai tárgyalások jelenleg több szinten is folynak. Egyik fő céljuk a kínai kormány és a dalai láma közötti közvetlen párbeszéd előmozdítása - tette hozzá.
Angela Merkel ugyanakkor nyomatékosan utalt arra, hogy a maga részéről ismét találkozni kíván Tibet szellemi vezetőjével. A kancellár tavaly szeptemberben a német fővárosban fogadta a dalai lámát, ami a német-kínai kapcsolatokban jelentős feszültséghez vezetett.
Berlini megfigyelők a feszültség újbóli kiéleződését jósolják annak nyomán, hogy a dalai láma májusban ismét Németországba érkezik. Mivel a kancellár a vizit tervezett időpontjában külföldön tartózkodik, hivatalos közlés szerint - helyette - Norbert Lammert parlamenti elnök fogadja. Ez ellen - mint a Der Spiegel legfrissebb számában írta - Peking már előzetesen tiltakozott, a Bundestag elnöke azonban rendkívül határozott hangú levélben visszautasította a tiltakozást. A német konzervatív politikus egyidejűleg aggodalmát fejezte ki "a tibeti és Kína más részein kialakult helyzet miatt".
Merkel a maga részéről azt hangoztatta: a dalai láma fogadása és a Kínával kapcsolatos politika két különböző dolog. Mindkettő szerves részét jelenti az emberi jogok betartatásával kapcsolatos német politikának. Hozzátette: mivel a májusi látogatás idején az EU és a latin-amerikai országok csúcstalálkozóján vesz részt, ez után tervez találkozót Tibet szellemi vezetőjével.
(MTI)