Zimbabwében szavazat-újraszámlálással húzzák az időt
Zimbabwében újraszámlálják a szavazatokat
Zimbabwében újraszámlálják a március 29-én megrendezett általános választásokon leadott szavazatokat - közölte a Sunday Mail című kormánylap vasárnapi számában.
Az országos választási bizottságának az elnökére hivatkozó írás szerint voksokat a politikai pártok képviselői, a jelöltek és a választási megfigyelők jelenlétében szombaton számlálják újra. A lap cikke szerint újraszámlálás az elnök-, a parlamenti és az önkormányzati választásokra egyaránt vonatkozik.
Az újság 23 választókörzetet külön kiemelt, de az írásból nem derült egyértelműen, hogy a szavazócédulákat csak ezekben a körzetekben számolják meg ismét, vagy az eljárás az összes voksot érinti-e. Később azonban a választási bizottság egyik tagja egyértelművé tette, hogy a 210-ből csak az említett 23-ban számlálják újra a szavazatokat. A zimbabwei állami televíziós választási csalással vádolta meg az ez ellenzéket
A zimbabwei állami televízió szombaton azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy csalással nyerte meg a március 29-én megrendezett általános választásokat.
A televízió állítása alátámasztására bemutatott egy dokumentumot, amely Tendai Biti, a Mozgalom a Demokratikus Változásokért (MDC) nevű ellenzéki párt szerzeménye. A politikus az írásban "részleteket" közölt arról, hogy milyen módszerekkel lehet manipulálni a választások kimenetelét. A tv szerint az MDC mindezt azért tette, hogy "külföldi keresztapáinak" tetsző változásokat érjen el az afrikai országban.
A Zimbabwében 28 éve hatalmon lévő Zanu-PF párt egyelőre nem tette lehetővé, hogy a választások után két héttel se váljék ismertté a voksolás elnökválasztási részének az eredménye. A kormány emellett mindent megtesz az ország választási bizottsága szavahihetőségének az aláásására.
Az MDC a televízió vádaskodására reagálva úgy vélte, hogy a szóban forgó dokumentum a Zanu-PF hamisítása.Fogytán a türelem - figyelmeztette London Zimbabwét
Fogytán a nemzetközi közösség türelme Zimbabwével szemben - közölte pénteken Gordon Brown brit kormányfő. Brown értetlenségét fejezte ki amiatt, miért tart annyi ideig a március 29-i elnökválasztás eredményeinek összeszámlálása.
"Elborzaszt a tény, hogy a rendszer ismét az erőszak és a megfélemlítés eszközéhez nyúl" - közölte a brit kormányfő közleményben azokra a jelzésekre utalva, amelyek szerint Robert Mugabe zimbabwei elnök rendszere erőszakot alkalmaz az ellenzékkel szemben.
Két héttel az elnökválasztás első fordulója után rendkívül feszült a helyzet az afrikai országban. Az ellenzék azzal vádolja biztonsági erőket és a kormánypárt aktivistáit, hogy ellenzékiek elleni erőszakos cselekményekkel próbálják megfélemlíteni a szavazókat, hogy így biztosítsák Mugabe győzelmét a második fordulóban.
A rendőrség pénteken betiltott minden gyülekezést a fővárosban.
A dél-afrikai államok a választási törvény tiszteletben tartására intik Zimbabwét
Visszafogott hangú felhívásban intették a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) tagállamai vasárnapi lusakai felhívásukban Zimbabwét, hogy tartsa magát választási törvényéhez, és hogy a március végi választások újraszámálásának eredményét mielőbb tegyék majd közzé.
A dél-afrikai régió állam- és kormányfőinek tizenkét órás, vasárnap hajnalban véget ért csúcstalálkozójáról kiadott közös közlemény "felszólítja a zimbabwei választási folyamat minden résztvevőjét, hogy fogadja majd el az eredményeket azok bejelentése után".
A négyoldalas dokumentum - szakítva a szokásos elnéző magatartással, amelyet a térség országai tanúsítottak Harare iránt annak 1980-as függetlenné válása óta - fontosnak ítéli, hogy "az eredmények ellenőrzése és újraszámlálása a jelöltek és összes képviselőjük jelenlétében" történjék. Ha pedig az eredményekből az derül ki, hogy második fordulót kell tartani, akkor az SADC "kéri a (zimbabwei) kormányt, hogy az teljes biztonságban menjen végbe", s felajánlja újabb megfigyelői misszió küldését.
A csúcsértekezlet szombati megnyitásakor a házigazda Levy Mwanawasa zambiai államfő, a szervezet elnöke felszólította kollégáit, hogy "ne kerülje el figyelmüket" a zimbabwei válság mértéke. Szavai ellentétben álltak a térség legnagyobb államának, a Dél-afrikai köztársaságnak az elnökéivel: Thabo Mbeki útban Lusaka felé megállt Hararéban, s Robert Mugabe államfővel találkozva úgy nyilatkozott, hogy Zimbabwéban "nincs válság". (Mugabe nem ment el a lusakai tanácskozásra, arra hivatkozva, hogy annak összehívása mögött országának egykori gyarmattartója, Nagy-Britannia áll.)
A csúcs résztvevői végül a két vélemény közti állásfoglalást tettek közzé. Megállapították, hogy a zimbabwei ellenzék "aggódik az eredmények bejelentésének halogatása miatt és azért, hogy (...) ki van zárva az ellenőrzési folyamatból". Megismételték ugyanakkor, hogy a regionális szervezet megfigyelői "igazságosnak, kiegyensúlyozottnak és békésnek" ítélték a választási folyamatot március 29-éig.
A zimbabwei hadsereg nem fog harcolni a zimbabweiek ellen - jelentette ki vasárnap az ország tájékoztatási minisztere, azokra az ellenzéki vádakra reagálva, amelyek szerint Mugabe lényegében puccsot hajtott végre a választási válság közepette hatalma kiterjesztése érdekében. "A katonák laktanyáikban vannak, és az ország nem igényli szolgálataikat ilyen békés körülmények között. Azt hiszem, mindenki tudja az országban, hogy nincs katonai junta" - idézte Sikhanyiso Ndlovu minisztert a Sunday Mail című lap.
(MTI)