Bombamerénylettel vádolnak tibeti szerzeteseket

Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök szombaton közölte: a tibeti probléma nem emberi jogi kérdés, hanem a nemzeti szuverenitással van kapcsolatban.

Bombamerénylettel vádolnak tibeti szerzeteseket - a kínai közlés szerint beismerték tettüket

A kínai rendőrség őrizetbe vett kilenc buddhista szerzetest, akiket azzal gyanúsítanak, hogy pokolgépes támadást hajtottak végre egy tibeti kormányépület ellen - jelentette szombaton az Új Kína hírügynökség.

Kína a márciusi zavargások és tiltakozások után azzal vádolt meg tibeti csoportokat, hogy öngyilkos merényletek elkövetésére készülnek, ez a mostani jelentés azonban az első, amely egy, a zavargások idején végrehajtott robbantásról számol be.

A hivatalos kínai hírügynökség szerint az eset március 23-án történt, de a jelentésből nem derül ki, hogy a támadásnak voltak-e áldozatai, s hogy a házilag készített pokolgép mekkora kárt okozott. Az Új Kína szerint a tibeti Gjanbe város Tunghszia kolostorának őrizetbe vett kilenc szerzetese beismerte tettét.

Kína szerint a száműzetésben élő dalai láma szítja az erőszakot Tibetben, hogy "kettészakítsa az országot". A dalai láma visszautasította a vádat, hogy ő szervezte volna a számos halálos áldozatot követelő lhászai zavargásokat, s a nyomukban Tibet szerte lezajlott tiltakozásokat. A tibetiek szellemi vezetője elutasította az erőszak alkalmazását, és arra kérte a pekingi kommunista vezetést, hogy kezdjenek tárgyalásokat a tibeti feszültségek okairól.

Kínai tisztségviselők nemrég arra figyelmeztettek, hogy a Tibet elszakadásáért küzdő csoportok összefogtak az északnyugati Hszincsiang (Xinjiang) autonóm terület függetlenségéért harcoló muszlim ujgurokkal. Egy anyaországi támogatású hongkongi lap a héten állította: e két erő az al-Kaida terrorszervezettel is együttműködik, hogy megzavarja a pekingi olimpiai játékokat.

Emberi jogi szervezetek ezzel szemben azt mondják, Peking arra használja az ujgurok és a tibetiek által egyaránt cáfolt terrorfenyegetettség emlegetését, hogy igazolja a keményebb ellenőrzést az ország nyugtalan térségei felett.A kínai elnök szerint országa egységét védi a "dalai láma klikkjével" szemben

 

Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök szombaton közölte: a tibeti probléma nem emberi jogi kérdés, hanem a nemzeti szuverenitással van kapcsolatban.
Ez az első alkalom, hogy Hu nyilvánosan megszólalt a tibeti válsággal kapcsolatban, és ez azon kevés nyilatkozatok egyike a kínai vezetők részéről, amelyben egyértelműen azt állítják, hogy a tibeti zavargások létében veszélyeztetik az országot.

"A dalai láma klikkjével való konfliktusunk nem etnikai, sem vallási, sem emberi jogi probléma. Arról van szó, hogy vagy megőrizzük nemzeti szuverenitásunkat, vagy hagyjuk szétesni hazánkat" - jelentette ki a kínai elnök az állami televízió és az Új Kína hírügynökség jelentése szerint.

Hu erről Kevin Rudd ausztrál kormányfővel tartott találkozóján beszélt a dél-kínai Hajnan szigetén, ahol

mindketten egy regionális gazdasági fórumon vesznek részt.

 

Rudd kínai látogatásának első napján, szerdán, egyetemisták előtt mondott beszédében kijelentette: jelentős gondok vannak az emberi jogokkal Tibetben. A jelenlegi tibeti helyzet minden ausztrált nyugtalanít - mondta, hozzátéve, hogy párbeszéd útján kell megoldást találni a problémákra.

Hu az alkalmat kihasználva reagált Rudd e megjegyzésére is, amely szerinte tükrözi a jellemző nyugati álláspontot, különösen Washingtonét és Párizsét: "Mindig nyitottak vagyunk a párbeszédre a dalai lámával. Jelenleg nem mi akadályozzuk azt. Ha a dalai láma valóban akar megállapodást, akkor azt cselekedeteivel kell alátámasztania. Ha felhagy szakadár tevékenységével, erőszakot szító vagy a pekingi olimpia szabotálását célzó összeesküvő tevékenységével, akkor mi... készek vagyunk vele párbeszédet kezdeni" - jelentette ki.

 

Megismételte más pekingi vezetők korábbi kijelentéseit, amelyek szerint a lhászai zavargások "egyáltalán nem békés tüntetések, erőszakmentes akciók voltak, mint ahogy egyesek állítják, hanem egyértelműen erőszakos cselekmények". "Ezekkel a bűncselekményekkel szemben, amelyek súlyosan sértik az emberi jogokat, megbontják a közrendet, veszélyeztetik az élet- és vagyonbiztonságot, egyetlen felelős kormány sem maradhat tétlen" - mondta.


A dalai láma nem támogatja az olimpia bojkottját

 
A dalai láma, Tibet száműzetésben élő vallási vezetője pénteken közölte, hogy nem támogatja a pekingi olimpia bojkottját. Az NBC televízió kérdésére, szeretné-e, hogy a világ bojkottálja a nyári olimpiai játékokat, a dalai láma nemmel válaszolt.

A 72 éves Tenzin Gyatso, aki egy ötnapos spirituális konferenciára érkezett az egyesült államokbeli Seattle-be, az interjúban leszögezte: "Nagyon fontos tisztázni: ez nemcsak Tibet kérdése. Magában Kínában rossz az emberi jogok és a szabadság helyzete". A Nobel-díjas vallási vezető közölte: egyesült államokbeli látogatása "nem politikai", környezete azonban nem zárta ki, hogy amerikai politikusokkal is tárgyal majd.

Az amerikai kongresszus szerdán határozatokat fogadott el, amelyekben elítélte a tibeti megtorlást és párbeszédet sürgetett Peking és a dalai láma között.

A dalai láma nemzetközi vizsgálatot kért a tibeti tüntetések és azok kínai megtorlása ügyében. Felszólította azonban a tibetieket is: tartózkodjanak minden erőszaktól és ne zavarják meg az olimpia előkészületeit.

Nagyobb incidensek nélkül ért véget az olimpiai láng Buenos Aires-i váltófutása pénteken. A mintegy 13 kilométeres útvonal az argentin főváros nevezetességei mellett vezetett el. A lángot 80 sportoló, neves ember, újságíró vitte egyenként mintegy 150 méteren át.
Tibet-barát tüntetők egy csoportja megpróbálta áttörni a rendőrsorfalat és eloltani a lángot, és szóváltásba keveredett a mintegy száz Kína-barát demonstrálóval, de a biztonsági erőknek sikerült fenntartaniuk a rendet.
Buenos Airesből az olimpiai láng egyetlen afrikai állomására, a tanzániai Dar es-Saalamba utazik tovább.

Olimpiai láng - tekintse meg infografikánkat!>>>>>

(MTI)


Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.