Olimpiai megnyitó: az ENSZ főtitkárának "más elfoglaltsága lesz"
Olimpiai láng - tekintse meg infografikánkat!>>>>>
Maria Okabe szóvivő szokásos sajtótájékoztatóján közölte, hogy a világszervezet főtitkára már hónapokkal korábban tájékoztatta a kínai kormányt: elképzelhető, hogy más irányú elfoglaltsága miatt nem tudja elfogadni a meghívást.
A szóvivő később elmondta: Ban Ki Mun nem vesz részt a megnyitó ünnepségen, de egy más időpontban hivatalos látogatást tesz Kínában. A szóvivő részleteket nem kívánt elárulni a főtitkár más irányú elfoglaltságáról.
Emberjogi aktivisták a pekingi olimpia megnyitójának bojkottjára igyekeznek rábírni a világ vezetőit.
George Bush amerikai elnöknek mind a három elnökjelölt-aspiráns szerint bojkottálnia kellene az olimpia megnyitóját. Az Európai Parlament is felszólította csütörtökön az uniós vezetőket, hogy ne vegyenek részt a megnyitón, ha Kína nem kezd tárgyalásokat a dalai lámával a tibeti helyzetről.
Peking visszautasította a Tibettel kapcsolatos amerikai kongresszusi határozatot
A kínai külügyminisztérium méltatlankodva reagált pénteken arra az amerikai kongresszusi határozatra, amelyben az amerikai törvényhozók felszólították Pekinget, hogy ne fojtsa el Tibetben a békés tiltakozásokat, és tárgyaljon a dalai lámával.
Csiang Jü (Jiang Yu) külügyi szóvivő Kína-ellenesként bélyegezte meg a határozatot, és azt állította, hogy az amerikai törvényhozók "eltorzítják Tibet történelmét és jelenkori valóságát".
Csiang egyoldalúsággal vádolta az amerikai törvényhozókat a kínai külügyminisztérium honlapján közölt nyilatkozatában. Nehezményezte, hogy a határozat nem ítélte el "a dalai láma klikkjét", amely a zavargásokba torkolló márciusi lhászai tüntetéseket kezdeményezte.
A kínai szóvivő szerint a határozat alaptalanul ítéli el Tibet Autonóm Terület kormányát a lhászai zavargások megfékezéséért. A terület kormánya törvényesen lépett fel Lhászában a zavargások bűntettek elkövető részvevői ellen - áll írásos nyilatkozatában.
(MTI)