Folytatja ámokfutását a láng

Örömünnep helyett politikai csetepatévá lett a Pekingbe tartó olimpiai világfutás, a sportról már alig esik szó. Elhagyta San Franciscót helyi idő szerint szerda este az olimpiai láng: elmaradt a városban tervezett záróünnepség, a fáklyát erős rendőri őrizet mellett a repülőtérre szállították, hogy Buenos Airesbe vigyék.

Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke csütörtökön Pekingben szomorúságát fejezte ki az incidensek miatt, s egyben - igen viszszafogottan - bírálta Peking emberi jogi teljesítményét. Megerősítette: nem rövidítik le a láng útját. Vele ellentétben az indonéz hatóságok máris bejelentették, hogy megkurtítják a tervezett jakartai ünnepséget. Kínában eközben közölték, hogy Tibet mellett immár a turkesztáni területeken is "olimpiaellenes" terrorcselekményeket előztek meg, több tucat öszszeesküvőt letartóztattak. Az ujgur nemzetiségű állítólagos terroristák Peking szerint az al-Kaidával állnak kapcsolatban. Ezzel egy időben Kína megtagadta a beutazási jogot az ENSZ emberi jogi főbiztosától. Louise Arbor a tibeti halálesetek körülményeit és a nagyszámú letartóztatást akarta kivizsgálni.

Tibet indiai száműzetésben élő spirituális vezetője ismét megerősítette: "Támogatom, hogy Kína otthont adjon a világ leghíresebb játékainak, ugyanakkor a tibetieknek joguk van az erőszakmentes tiltakozáshoz. Senkinek sincsen joga azt mondani a Tibet szabadságát követelőknek, hogy fogják be a szájukat. Tibet egyik gondja éppen az, hogy nincsen szólásszabadság, és az autonómia csak névlegesen létezik". A dalai láma szomorúságának adott hangot amiatt, hogy a pekingi kormány "démonizálja őt".

A mind feszültebbé váló helyzet arra kényszeríti a többé-kevésbé demokratikus államok politikusait, hogy megfontolják részvételüket a pekingi eseményeken.

A megnyitó bojkottjára szólít fel az EP

A pekingi olimpiai játékok megnyitóünnepségének bojkottjára szólítja fel az EU-tagállamok vezetőit az Európai Parlament csütörtökön, óriási többséggel elfogadott határozata. Ennek érdekében a brüsszeli plénum - amely csak a KNK és a dalai láma közötti érdemi párbeszéd esetén visszakozna - közös álláspont kialakítását sürgeti a tagállamok tanácsában a soros szlovén EU-elnökségnél, valamint diplomáciai "Tibet-küldött" kinevezését is szorgalmazza. Az EP számon kéri Kína korábban tett emberjogi ígéreteit, elítéli a tibeti tüntetőkkel szemben alkalmazott durva erőszakot, és a véleménynyilvánítás szabadságának sárba taposásával őrizetbe vett demonstrálók szabadon bocsátását is követeli. (Brüsszeli tudósítónktól)

Szigorú biztonsági intézkedések és tüntetők várták a lángot San Franciscóban
Szigorú biztonsági intézkedések és tüntetők várták a lángot San Franciscóban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.