A Siemens osztrák leányvállalatát sem kímélte az anyacéget sújtó zűrzavar és az azt követő teljes átalakítás. A Siemens Austria azonban nem csak veszít: jelentősége nő, mivel kelet-európai illetékessége alaposan felértékelődik. Igaz, eközben új tulajdonoshoz kerülnek vagy egyszerűen megszűnnek azok a területek, amelyek nem tartoznak szorosan a három központinak minősített üzletágba (ipar/infrastruktúra; energia; egészségügy).
Bécsből irányít a Siemens
A változás 3500 munkahelyet érint, az elektronikai alkatrészek, az épülettechnika és a telekommunikáció területén dolgozók egyelőre nem sokat tudnak jövőjükről, bár a hírek szerint valamennyi leváló üzletág csatlakozik más, azonos területen működő vállalkozáshoz.
A központi koncepció értelmében a Siemens nemzetközi üzletága ezentúl húsz régióra oszlik, amelyek mindegyikét egy-egy országból irányítják. Ausztria, amely eddig is nyolc kelet-európai ország központjaként működött, mostantól a teljes kelet-európai régió felelőse, s további hét ország - közöttük Magyarország - is Bécshez tartozik. A személyi összetételében megújult - a három új kulcsterületért felelős új tagokkal kiegészült - felügyelőtanács már szentesítette a Kelet-Európa Clustert, amely így, kibővítve is Brigitte Ederer vezérigazgató felügyeletéhez tartozik. (Igaz, a korábban az osztrák szociáldemokraták üdvöskéjének számító Ederert mostanában a népszerűségét vesztő Gusenbauer kancellár egyik lehetséges utódaként emlegetik.)
A kelet-európai cégbirodalom irányítása hálás feladat: az osztrák Siemens gyarapodásának (2006-2007-ben 8,2 százalékos forgalomnövekedés) eddig is ez a régió volt a fő forrása. Az új országok bevonása osztrák irányítás alá eleve a foglalkoztatottak létszámának megduplázását jelenti 60 ezer főre. Bécsben örülnek az ígéretes feladatnak, ám hangsúlyozzák, hogy az új országok között nemcsak az igen nagy piaccal rendelkező Magyarország és Csehország van, hanem Moldva és Grúzia is - amelyek integrációja korántsem tűnik zökkenőmentesnek.