Szabadságot a gyermekeknek címmel jótékonysági gálaestet rendeznek április 17-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az adakozók a részvételükkel az Angyalfa Alapítványt segíthetik, amely "börtönárvákat" támogat.
Szeretni és szeretve lenni
"Kedves Zoli bácsi! Sajnálom, hogy eddig nem értesítettem, hogy mi van velem. Én nagyon jól vagyok, és jól megy a suli is, még mindig 4-es tanuló vagyok. Zoli bácsi ne higgye azt, hogy elfelejtettem a piliscsabai tábort, mert nagyon jól éreztem magam, sokat nevettem. Nagyon szépen köszönöm, amit tesz értem. A nyári táborba biztos, hogy megyek. Számítok rá, nem szeretnék kimaradni. Éljen Zoli bácsi, 100 évig erőben, egészségben és boldogságban! Eszter"
Ezt a levelet egy olyan kislány írta, akinek az édesapja a jogerős büntetését tölti az egyik magyarországi börtönben. A levél Kadlecsik Zoltánnak, az Angyalfa Alapítvány kuratóriumi elnökének szól. Ők ketten abban a táborban találkoztak, amelyet az alapítvány szervez olyan 10-14 éves gyermekek számára, akiknek a szülei valamilyen bűncselekmény elkövetése miatt börtönben ülnek.
Az érintettek nincsenek kevesen: Magyarországon egy időben 40-50 ezer gyermeknek a szülei töltik a szabadság-vesztésüket különböző büntetés-végrehajtási intézményekben. Az ideiglenesen egyedül maradó szülő, illetve a nagyszülők, nagybácsik és nagynénik által nevelt gyerekek többsége a korábbinál rosszabb anyagi körülmények közé kerül, sokuknak nemcsak a családi nyaralások maradnak el - ha egyáltalán volt részük benne valaha -, de az iskolai vagy egyéb táborokra sem jut pénz.
- A négy éve működő Angyalfa Alapítvány a Magyar Testvéri Börtöntársasággal közösen ingyenes évközi és nyári táborokat szervez ezeknek a gyerekeknek - mondja Kadlecsik Zoltán. - A legtöbb résztvevő korábban még sohasem járt táborban. A tavalyi gyenesdiási összejövetelünkön az is kiderült, hogy a gyerekek többsége akkor látta életében először a Balatont.
Az alkalmankénti 30-40 táborlakó kiválasztásában a büntetés-végrehajtási intézményekben dolgozó több tucat börtönlelkész segít az alapítványnak. A szervezet fő támogatója a Magyarországi Evangélikus Egyház, valamint a United Way Magyarország Erőforrás Alapítvány. Mivel az Angyalfa Alapítványnak nincs saját ingatlana, minden alkalommal más helyen ütnek tábort: az itt eltöltött napok a gyerekek számára ingyenesek, miután különböző pályázati támogatásokból és adományokból fedezik az évi 600-800 ezer forintos kiadást.
- Csak úgy tudjuk ennyiből megúszni, hogy iskolai kollégiumokban, tantermekben, önkormányzati üdülőkben alszunk, kedvezményesen kapunk meleg ételt, de előfordult, hogy olcsóbban adták számunkra a strandbelépőket is - mondja Kadlecsik Zoltán. - Több helyről is visszahívtak, de éppen a sok kedvezmény miatt nem szeretnénk visszaélni a helyzettel. Az a célunk, hogy vásároljunk egy ingatlant.
Ahhoz, hogy az alapítvány egy nagy udvarral rendelkező, nagyjából 300 négyzetméteres házat megvehessen, a kuratóriumi elnök számításai szerint 30-50 millió forintra lenne szükségük. Az önálló ingatlan lehetővé tenné, hogy a jelenlegi létszám tízszerese, évente 400-500 "börtönárva" vehessen részt a tavasz végétől ősz elejéig folyamatosan indítható turnusokban.
Segíthet, hogy minél többen részt vehesenek a számukra rendezett jótékonysági esten. A NOL szerkesztősége már megtette.
Az április 17-ei rendezvényre az Uránia Nemzeti Filmszínházban kerül sor, ahol többek között Palya Bea, Jordán Tamás, Csernus Mariann, továbbá a Muzsikás, a Kaláka, a Vujicsics együttes és a Fonó Zenekar is színpadra lép.
Borbély Mihály, a délszláv népzenét játszó Vujicsics együttes szólistája szerint kézenfekvőnek tűnt számukra vállalni a fellépést, hiszen egy nemzeti kisebbség zenei kultúráját képviselik Magyarországon. Ebből következik, hogy így érzékenyebbek minden olyan problémára, amelynek köze van a kisebbségi léthez. Márpedig az Angyalfa Alapítvány táboraiban - a hazai börtönviszonyok leképezéseként - többségben vannak a roma származású gyerekek.
Nem sokáig gondolkodott a felkérésen Palya Bea énekes sem, akit tavaly a hátrányos helyzetben élők megsegítéséért tevékenykedő esélyegyenlőségi nagykövetnek választottak. - Az elmúlt hónapokban számos személyes találkozást élhettem meg hátrányos helyzetű fiatalokkal, gyerekekkel - mondja Palya Bea. - Úgy érzem, mélyebb és szebb lett az életem ezektől a találkozásoktól, amelyek arra tanítottak, hogy mindannyian ugyanazt a dolgot akarjuk: szeretni és szeretve lenni. Az Angyalfa gyermekeinek a szülők ideiglenes elvesztése miatt ebből óhatatlanul kevesebb jut. Aki segít nekik, valójában szeretetet ad.