Az MSZP csak akkor támogatja a főváros liberális vezetését, ha cserébe támogatást kap a parlamentben. Gyurcsány Ferenc május elsején hirdet új programot.
Május elsején hirdet programot Gyurcsány
Az önálló szocialista kormány programját - a kormányfő által már meghirdetett Munka, Tudás, Tulajdon program, illetve a pénztártörvény mentén - a hónap végéig dolgozzák ki. Addig a főbb irányokról és a helyzetről az MSZP vezetősége helyi konzultációkat tart. Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök például holnap a Bourbon Házban mond beszédet a budapesti és Pest megyei pártaktívának. Úgy tudjuk, a kisebbségi kormány szárnybontása május elsején várható; a baloldali ünnepen fogja Gyurcsány Ferenc ismertetni a hátralévő két év programját.
Addig viszont még a szabad demokratákkal való viszonyt kell tisztázniuk. A szakítás következményeinek mélysége még nem ismert.
"Csak egy olyan kezdő politikus, mint Kóka János hiheti azt, hogy ha fent szakad valami, és közben a parlamentben kígyót-békát kiabál, az nem eszkalálódik az alsóbb szinteken is" - fogalmazott lapunknak az MSZP egyik meghatározó elnökségi tagja azzal kapcsolatban, miként képzelhető el az együttműködés a koalícióból kilépni kész SZDSZ-szel az eddig a kormánypártok által közösen betöltött önkormányzati, felügyelőbizottsági és igazgatótanácsi szinteken.
A Népszabadság megbízható belső értesülései szerint az MSZP kész megszorítani a liberális partnert a kormányprogram sikere érdekében olyan eszközökkel, amelyek például meghatározóak lehetnek a fővárosi közgyűlés munkájában. "Az elnökségen belül erős az a vélekedés, hogy önkormányzati szinten nem szabad szakadni, de ez elsősorban azoknak a szocialista polgármestereknek az érdeke, akik csak a liberálisokkal együtt tudják garantálni a többséget. Budapesten viszont fordított a helyzet, így bizonyosra vehető, hogy Demszky Gábor csak abban az esetben számíthat a támogatásunkra, ha mi egyes kérdésekben számíthatunk az SZDSZ-re a parlamentben. Ugyanez fogja meghatározni a felügyelőbizottsági/tanácsi politikánkat. Az marad, aki konstruktív külső támogatóként tud hozni valamit, akár egy újabb koalíciós összemelegedés esetén" - mondta az MSZP egyik legbefolyásosabb politikusa.
A szocialista frakció gazdasági munkacsoportja felvetette az MSZDP önálló parlamenti frakciójának létrehozását, ám a csoport vezetője később közölte: ez csak hipotézis. Podolák György elmondta: a kiválásra vonatkozó javaslatot mint lehetőséget említette a frakcióülésen. Ha külön MSZDP-frakció lenne az Országgyűlésben, az több bizottsági helyet, több felszólalási lehetőséget jelentene, példaként a Fidesz-KDNP-szövetséget említették. Eddig egy szocialista képviselő, Hárs Gábor lépett át az MSZDP-be, de - akárcsak a szociáldemokrata pártelnök Kapolyi László - továbbra is az MSZP frakciójának tagja maradt.