A szerbek elleni háború hőseként, ártatlanul megvádolt politikusként tért vissza hazájába Ramush Haradinaj volt koszovói miniszterelnök, akit a múlt héten mentettek fel minden vád alól Hágában. Az albán szakadár hadsereg, az UCK volt területi vezére nagyon aktív a szabadulása óta - mondta a Népszabadságnak egy pristinai politikai megfigyelő.
Haradinaj, a hágai hős
Sírokat látogat, régi bajtársakkal találkozik, és futószalagon adja a kormányt bíráló interjúkat. Haradinaj bejelentette, hogy az ellenőrzött függetlenséget garantáló Ahtisaari-terv előírása szerint még az idén parlamenti választásokat kell tartani - holott Hasim Thaqi kormányának több évre szóló felhatalmazása van.
Visszatérése egyelőre nem jelent komolyabb veszélyt Thaqi és az ország vezetése számára - állítja Shklezen Maliqi koszovói elemző. Igaz, már hónapokkal ezelőtt feltűnt Pristinában egy választási plakátként is értelmezhető politikai hirdetés: "Ramush, szükségünk van rád!" Befolyása egyelőre csekély, pártjának tíz mandátuma van a 120 tagú pristinai parlamentben. A klánja által uralt területeken még mindig erős, de a jelenlegi kormányfőnek sokkal jobbak a pozíciói országosan - véli Maliqi.
A koszovói albánok hősként fogadják a háborús bűnök alól felmentett Haradinajt. Kegyetlen volt minden bizonnyal, de a szerbekkel folytatott harcokban Milosevics bandája adta az alaphangot - összegzi a többségi véleményt Maliqi. Pristinában hajlandók elfeledkezni arról, hogy a volt kormányfőt nemcsak szerbek ellen elkövetett gaztettekkel vádolták meg, de albánok megölésével is. A hágai ügyészség keresetében minden szerepelt: gyilkosság, emberrablás, kínzás, nemi erőszak.
Felmentésére ráadásul bizonyítékok hiányában került sor. Több fontos tanú gyanús körülmények között vesztette életét. A német Wikipedia tíz gyilkosságot is összefüggésbe hoz Haradinaj perével. Van köztük pokolgépes merénylet, halálos kimenetelű gázolás és kocsmai késelés. A jogi diplomájára azonban Koszovóban is szüksége lehet a Pristina leghivalkodóbb palotájában lakó volt kormányfőnek. A szerbekkel folytatott háború után kiskirályként kontrollálta ugyanis az ország egy részét, és a nemzetközi közösség megfigyelői szerint a szervezett bűnözés szinte minden formájában aktív volt. Ramush Haradinaj mégis védettséget élvezett korábban, és koszovói pletykák szerint továbbra is bízhat a nemzetközi jóindulatban.
Maliqi szerint egyelőre Haradinaj szabadon mozoghat. Más országokban is megesik, hogy egy maffiafőnök tanúk és bizonyítékok hiányában megússza a felelősségre vonást, ez nem koszovói sajátosság - mondja az elemző. A hágai döntést követő belgrádi felháborodást azonban visszautasítja. Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő a választási kampány eddigi legnagyobb ajándékaként csapott le Haradinaj felmentésére. - Most látszik, mit ér az EU morális alapjának tekintett hágai törvényszék - harsogja úton-útfélen.
- Kikérem magamnak, hogy bárki Belgrádban egyenlőségjelet tegyen Haradinaj és Ratko Mladics tettei között - mondja Maliqi, és hozzáteszi: ha annyira biztosak az igazukban, adják ki Hágának a srebrenicai mészárlás felelősét, és majd meglátjuk, lesz-e újabb felmentés.