Felajánlotta lemondását a pártelnöki posztról Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MSZP hét végi elnökségi ülésén, és erre kérte a testület többi tagját is. Felvetését csak Ujhelyi István alelnök támogatta.
Alternatívák és vívódások
Nem volt feszültségmentes az egyeztetés, amelyen vasárnap este megerősítette a pártelnök-miniszterelnököt az MSZP elnöksége és frakciója. Információink szerint Gyurcsány Ferenc expozéjában azt mondta, hogy a párt rossz helyzetben van, s jelen állapotában alkalmatlan arra, hogy "nekimenjen egy választásnak". Gyurcsány alternatívaként egy programadó pártértekezletet ajánlott, illetve azt, hogy lemond pártelnöki posztjáról, és erre kérte a teljes pártelnökséget is.
Ezzel megnyílna az út egy rendkívüli tisztújítás előtt, amely erős legitimációt adhat a folytatáshoz és a kisebbségi, az "önálló, baloldali" kormányzáshoz. Úgy tudjuk, hogy Gyurcsány azt is világossá tette: kész visszavonulni, és vele csakis akkor folytatható a kormányzás, ha a reformok útján maradnak. Igaz, a reformok mérsékeltebbek lesznek, mint a koalíciós forgatókönyv szerint lennének. A Népszabadság megtudta, hogy a miniszterelnöki felvetéshez elsőként Ujhelyi István önkormányzati és területfejlesztési államtitkár, az MSZP alelnöke szólt hozzá, mondván: azért szólal fel elsőként, nehogy az a vád érje, hogy valaki véleményét támogatja vagy épp azzal szembemegy. Úgy tudjuk, Ujhelyi arról beszélt, hogy a vívódásoknak véget kell vetni, s ha ehhez egy tisztújítás nyitná meg az utat, akkor ideje mindenkinek kitenni a kártyáit és megmérettetnie magát. Ez Gyurcsány beszédében is elhangzott, vagyis a kormányfő kész más személyi alternatívát is elfogadni, ha az "megmutatkozik és egyértelmű".
Ujhelyi István egyedül maradt véleményével, az elnökség többi tagja elutasította a rendkívüli tisztújítás és a pártfunkciókból való önkéntes lemondás ötletét. Azzal érveltek, hogy válsághelyzetben nincs jó üzenete annak, ha az MSZP vezérkara "bedobja a törülközőt", ráadásul a tisztújítás adta legitimáció kevés. Gyurcsány ugyanis várhatóan egyedüli jelölt lenne a pártelnöki posztra, a "talpasok" pedig bizonyosan megszavazzák, de ez nem jelentene valódi megerősítést.
Mindennek ismeretében tisztújító kongresszus nem várható, sokkal inkább egy programadó pártértekezlet, amely az önálló kormány menetrendjét és céljait vitatja és szavazza meg. Ezt is javasolta alternatívaként a pártelnök. Egyes forrásaink ehhez hozzátették, ez a forgatókönyv csak akkor érvényes, ha Gyurcsány nem megy szembe az elnökség véleményével és - mint ahogy korábban is tett egyeztetés nélküli bejelentéseket - nem jelenti be pártelnöki lemondását. Ez ugyanis automatikusan tisztújítást jelentene; igaz, a kongresszus összehívása így is hoszszadalmas lehet.
A múlt hét végi tanácskozás eredménye tehát az, hogy Gyurcsányt megerősítették a posztján, és a párt egyértelművé tette: a reformok útján halad tovább, a jelenlegi kormányfővel. Hozzá kell tenni, hogy az erről szóló frakcióhatározatot, amelyet vasárnap késő este Lendvai Ildikó frakcióvezető ismertetett, két szocialista képviselő nem támogatta. Hivatalos forrásból egyelőre meg nem erősített információink szerint Tóth Károly és Tóth András tartózkodott a szavazásnál. A politikusokat lapzártánkig nem értük el.
Az önálló baloldali kormányzás alappillérei a kormányfő által néhány héttel ezelőtt meghirdetett Munka, Tudás, Tulajdon program és az egészségbiztosítási reform lesznek. A kisebbségi kormányzás menetrendje még ebben a hónapban elkészül.
A szabad demokraták eközben folytatják markáns MSZP-kritikájukat. Kóka János SZDSZ-elnök tegnap a parlamentben úgy fogalmazott: Magyarország kátyúban van, a kormánynak és a miniszterelnöknek lépnie kell. A liberális politikus egy közteher-viselési reform elindítását, az állami kiadások csökkentését sürgette. Kóka egyúttal ötpárti, tehát nem csak az SZDSZ-re és az MSZP-re vonatkozó reformszerződést javasolt. Erre senki nem reagált a szocialisták soraiból - a kormányfő nem is volt a teremben. Eközben kiderült: Gyurcsány Ferenc távol kíván maradni az MSZP és az SZDSZ közötti egyeztetésektől, hogy személye ne legyen akadályozó tényező.