Közismert, hogy mennyi kórokozó válik egyre ellenállóbbá a feleslegesen adott, rosszul megválasztott vagy rossz dózisú antibiotikum miatt. Veszélyes versenyfutás ez: egyre újabb baktériumellenes gyógyszereket találnak ki - és egyre több rezisztens mikroba terjed el a világban.
Gyilkos versenyfutás
Hogy mekkora a veszély, azt jól bizonyítja egy, a Lancet nevű szaklapban közreadott belga kísérlet. Egészséges önkénteseknek antibiotikumot adagoltak, mások meg placebót, azaz hatóanyag nélküli tablettát kaptak, majd a torokváladékukban az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb kórokozónak, a Streptococcusnak a gyógyszer elleni rezisztenciáját vizsgálták. Már közvetlenül a terápia befejezését követően 50 százalékkal több ellenálló baktériumot találtak az antibiotikummal kezelteknél, mint az igazi gyógyszert nem kapottaknál. A kezeltek szervezetében még 180 nappal később is jelentősen több volt az ellenálló baktérium. Ráadásul ezek a kórokozók terjednek, a páciensek környezetében lévőket is veszélyeztetik.
Mindebből semmiképpen sem következik az, hogy az antibiotikumok ártalmasak. Ellenkezőleg, betegek millióit mentik meg, az egyszerű tüdőgyulladásosoktól kezdve a tébécéseken át a súlyos, egész szervezetet érintő vérmérgezésben szenvedőig bezárólag. Csak éppen visszaélni nem tanácsos velük, és mindig indokoltan, megfelelő módon kell adni.