"Vadházassági szerződés" alapján segíthetik egymást a koalíció pártjai

Az immár hagyományosnak tekinthető szigorú biztonsági intézkedések és zárt ajtók mögött tanácskozott tegnap délután az MSZP elnöksége, majd a frakció. Mindkét tanácskozáson jelen volt Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök, aki mögött összezárt a frakció.

A Népszabadság úgy értesült, hogy az egyeztetések fő témája elsősorban a következő két év kisebbségi kormányzásának technikai feltételei és lehetőségei, illetve a párt és a kormány támogatottsága volt. Az elnökségi ülésen heves, de kulturált vita alakult ki az "önálló baloldali kormányzásról", illetve az SZDSZ-szel való további együttműködésről. Úgy tudni, a kormánytagok közt sem alakult ki egységes vélemény arról, miként lehet majd az eddig is kényes reformok, illetve napi politikai ügyek mellé állítani a liberális frakciót. Információink szerint a tanácskozáson, amelyen végül egyébként egységes döntés, illetve határozat nem született, az volt a leginkább "életképesnek tűnő" elképzelés, hogy a koalíció "csak felülről hasad" - önkormányzati szinten nem. Ami a reformok egyedüli továbbvitelét illeti: a liberálisok ellenzéki szerepvállalása már a parlamenti napirend megszavazása kapcsán is kényes lehet. (Áprilisban, vagyis a koalíció utolsó heteiben az Országgyűlés működése biztosított, a liberálisok megszavazzák a napirendet.) A parlamenti matematika értelmében ugyanis az Országgyűlés napirendjére javaslatot tevő Házbizottságban a kormánypárt (ez esetben az MSZP) kisebbségbe kerül, vagyis a konszenzuskényszer fölerősödik. A bizottságban ugyanis a házelnöknek, illetve a parlament alelnökeinek nincs szavazati joga, a döntés egyedül az öt frakcióvezetőn múlik, s ha az SZDSZ nem támogatja egyik vagy másik javaslat napirendre vételét, akkor azt előbb a házbizottságban, utóbb pedig a parlamentben is egyszerű többséggel levetethetik. Ez kártya lehet az SZDSZ kezében, s ezzel az MSZP is számol. Miként azzal is, hogy kisebbségi kormányzás esetén az MSZP-nek legalább négy politikust kell átcsábítania a feles törvények módosításakor.

Az MSZP tegnapi elnökségi, majd frakcióülésén arról is szó esett, hogy a kormány következő két évének sikere elsősorban a Munka, Tudás, Tulajdon programon (MTT) múlik. "Az egészségügyi reformból már nehézkesen jövünk ki, ezért ezekre kell koncentrálni, ezekbe kell kapaszkodni. Se pénz, se idő újabb, nagy ívű programokra. Értelmük sem lenne a bizalmi deficit miatt" - mondta lapunknak az egyik elnökségi tag. Ami a kormányzóképesség megtartását illeti, Kiss Péter kancelláriaminiszter pénteken azt mondta, hogy ahhoz nem a miniszterelnök-cserén át vezet az út. Úgy tudjuk, a kormányfővel szembeni bizalom kérdése a mostani tanácskozáson sem került szóba. Kiss Péter a koalíció jövőjével kapcsolatban azt mondta, hogy újra kell gondolni az SZDSZ-szel való együttműködést. Ez egybecseng azzal, amit szocialista elnökségi tagok nyilatkoztak lapunknak a két tanácskozás közt. E szerint a felső vezetés arra törekszik, hogy valamiféle írásos együttműködési megállapodást kössenek a liberálisokkal; bizonyos reformkérdésekben (adócsökkentés, MTT-program) előre kikötik, hogy az SZDSZ mit és miként támogat. "El kell kerülni a meglepetéseket, elhasalásokat már nem engedhetünk meg magunknak. Olyasmi lenne jó, mint egy házassági szerződés, csak épp vadházasságban" - mondta lapunknak az egyik elnökségi tag.

Az este tíz óra után véget érő frakcióülésen értesüléseink szerint Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy ha nem tetszik a politikája, elmegy, de a frakció összezárt mögötte. A képviselők kitartottak amellett, hogy a pártelnöki és a miniszterelnöki posztot nem kell szétválasztani. A kormányfő egyébként úgy értékelte a helyzetet, hogy a szabad demokraták mozgástere a nullával egyenértékű. 

Készen a váltásra - Nyakó István érkezik a tanácskozásra
Készen a váltásra - Nyakó István érkezik a tanácskozásra
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.