Adnak el magyar lőszert, de az nem selejtes

Magyarországról nem kerültek selejtes lőszerek Afganisztánba - adta hírül a The New York Times tegnap. Az viszont tény, hogy a honvédség több tízmilliós tételben adott át régi gyalogsági lőszereket egy magyar cégnek, ám azok minőségével nem volt gond, és a továbbértékesítésük is szabályosan történt.

Nem Magyarországon készültek azok a lőszerek, amelyeket az AEY Inc. amerikai cég szállított Afganisztánba - erősítették meg az amerikai hadsereg nyomozói a The New York Times tegnapi cikke szerint. A lap a múlt héten még azt közölte, hogy a több mint százmillió elöregedett és szinte használhatatlan géppisztoly- és puskalőszer egy része magyar gyártmány.

A lap úgy tudja, hogy a Kínából származó, több mint negyvenéves lőszereket az amerikai cég Albániában vásárolta, és azokat részben az eredeti, gyakran mállófélben levő dobozokban, részben újracsomagolva szállította Afganisztánba. Magyarország pedig úgy keveredett az ügybe, hogy az AEY Inc. a Sirokon működő MFS 2000. Zrt.-től korábban valóban milliós tételben vásárolt nálunk feleslegessé vált katonai lőszereket, ám - az ere-deti híradással szemben - azok kifogástalan állapotban voltak.

Amikor a gyanús üzletről szóló első cikk megjelent, a magyar illetékesek azt hangsúlyozták, hogy a lejárt szavatosságú honvédségi készleteket selejtezésre adják át, tehát innen nem kerülhettek hibás lőszerek Afganisztánba. Ám gyorsan kiderült, hogy létezik más konstrukció: a még használhatónak tűnő töltényeket újak fejében értékesítik. Ez költségkímélőbb megoldás is, hiszen a megsemmisítésért a honvédségnek fizetnie kell, míg a csereügyleten nyernek valamennyit.

Így kerül a képbe az MFS 2000. Zrt., amelynek a HM 2005 és 2007 között, négy alkalommal 38 millió darab, harminc és ötven év közötti korú különféle gyalogsági lőszert adott át, és cserébe 692 ezer, a cég által gyártott újat kapott. Bocskai István honvédségi szóvivő tájékoztatása szerint a tranzakció értéke bruttó 150 millió forint volt.

A rendszer azonban zárt - hangsúlyozza Bocskai -, mert aki haditechnikai eszközt kíván továbbértékesíteni, annak igen szigorú feltételeknek kell eleget tennie. Ezért a tárca első pillanattól kezdve bizonyos volt benne, hogy az MFS 2000.-től nem kerülhettek használhatatlan lőszerek a piacra. Szerinte a cég egy okirat-hamisítás áldozatává vált: az amerikai AEY Inc. úgy kívánta leplezni gyanús beszerzéseit, hogy eladóként a magyar vállalkozást jelölte meg.

Az MFS 2000. Zrt. minden szükséges engedéllyel rendelkezik ahhoz, hogy katonai célú lőszereket gyártson, értékesítsen, illetve továbbadjon - szögezte le kérdésünkre Károly György vezérigazgató. Az AEY Inc. esetében is tárgyalási engedélyt kértek a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól, majd az adott termék - ebben az esetben a gyalogsági lőszerek - értékesítéséhez két esetben forgalmi engedélyt is kaptak. Ebben szerepel, hogy az engedély meddig érvényes, mit adhatnak el, és ki a vásárló. Konkrétumokról a vezérigazgató üzleti titokra hivatkozva nem beszélt, de azt nem cáfolta, hogy többmilliós tételről volt szó.

A lőszerek szavatossági ideje általában 25 év, ám azokat újra lehet minősíteni, mert az idő múlásával nem szükségszerűen válnak használhatatlanná - közölte Károly György. A honvédségtől átvett töltényeket is bevizsgálták, és miután azokat az eredeti, hermetikusan zárt csomagolásban tárolták, nem mentek tönkre, így műszaki akadálya sem volt annak, hogy az itthon felesleges készleteket továbbadják.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.