A piac végül mégis "sarokba szorította" az MNB-t, a kamatemelés azonban "szinte bizonyosan rossz döntésnek fog bizonyulni", mivel a likviditáshiánytól eltorzított adósságpiac "gazdasági képtelenségeket áraz" - áll a Merrill Lynch londoni befektetési részlegének elemzésében.
A Merrill szerint rossz döntés volt a kamatemelés
A részleg a citybeli befektetési banki közösségen belül a magyarországi pénzügypolitikai szigorítást erősen ellenzők egyik szószólója, és már hetekkel a március végi fél százalékpontos kamatemelés előtt annak a véleményének adott hangot, hogy a forintra "spekulatív természetű egyedi tényezők hatnak", és tisztán gazdasági szempontból nincs egyetlen olyan ok sem, amely igazolhatná a pénzügypolitikai szigorítást, viszont sok olyan ok van, amely indokolná ennek ellenkezőjét.
A korábbi elemzés a Kísérlet az MNB sarokba szorítására címet viselte; a Merrill Lynch pénteken kiadott új londoni helyzetértékelése szerint a magyar jegybankot végül tényleg sikerült beleszorítania a piacnak a kamatemelésbe. A lépés a ház szerint innentől még nehezebbé teszi az MNB pénzügy-politikai döntéshozatalát, mivel a kamatemelés után jelentősen megerősödött az a várakozás, hogy a magyar központi bank teljesíteni fogja, amit a piac áraz.
Ez potenciális csapdahelyzetet jelenthet az MNB-nek. Ugyanis most megnőtt két forgatókönyv kockázata: pénzügypolitikai ördögi kör, amelyben a jegybank kényszerűen követi a piacot egy olyan irányba, amelynek gazdaságilag nincs értelme, vagy a piac által "pénzügy-politikai hibának" tartott módon visszalép, és nem teljesíti, amit a piac áraz, megnövelve azonban ezzel a spekulációs nyomás kockázatát. Ebben a környezetben a ház - az alapmutatókra épülő azon meggyőződése ellenére, hogy az MNB-nek nem szabadna tovább emelnie alapkamatát - most már azzal számol, hogy a magyar központi bank a következő három hónapban még fél százalékpontot emel, ami nagyjából egyezne a piac által árazott mértékkel.
A Merrill Lynch azonban kitart azon véleménye mellett, hogy az MNB-nek vissza kellene térnie a pénzügy-politikai enyhítéshez, amint a piacok stabilizálódnak (a cég ezt a negyedik negyedévre valószínűsíti). Ennek alapján a ház 8,00 százalékra várja a 2008. végi alapkamatszintet, vagyis azt jósolja, hogy az általa előrejelzett emeléseket az év végéig hasonló mértékű kamatcsökkentések követik.
A Merrill Lynch mindemellett 1,2 százalékra rontotta a korábbi 1,8 százalékról az idei magyarországi GDP-növekedésre adott prognózisát, és ennek alapján 2009-re összesen 1,50 százalékpontos kamatcsökkentést jósol, 6,50 százalékos 2009. végi kamatszinttel.