Soros könyvet írt a mostani pénzügyi válságról
A legendásan sikeres befektető, filantróp, több kötet szerzője "A pénzpiacok új paradigmája: a 2008-as hitelválság és jelentése" címmel írt könyvet, amelyet egyelőre kizárólag elektronikus formában forgalmaznak. A nyomtatott változat megjelenése május közepén várható - tájékoztatta Soros irodája az MTI-t.
"Elemzésemet 50 év, piacokon szerzett gyakorlati tapasztalat és a piaci viselkedési mintákra vonatkozó filozófusi elméletem alapján készítettem el" - közölte az üzletember, aki a kötetben a világgazdaság szerinte várható kilátásait is górcső alá veszi.
Soros György szerint Amerikát egyszerre sújtja recesszió és a dollár gyengülése. A házárak esése, a háztartások adósságainak felhalmozódása, továbbá a bankrendszer veszteségei és bizonytalanságai azzal fenyegetnek, hogy a gazdaságban egy önerősítő romlási folyamat kezdődik.
Elemzése szerint azok az intézkedések, amelyekkel a visszaesést fékezni akarják, a dollárkínálat bővülésével fenyegetnek, megnövekszik az inflációs nyomás az energia, az élelmiszerek és a fogyasztási cikkek emelkedő drágulása révén.
Arról is ír, hogy mivel az árstabilitásra törekvő Európai Központi Bank nem hajlandó csökkenteni a kamatokat, feszültség keletkezik az Egyesült Államok és az Európai Unió pénzügyi politikája között, s ez megnöveli az euróra nehezedő nyomást. A kínai valuta várhatóan az euróhoz hasonlóan meg fog erősödni, ami áremelkedést fog előidézni az Egyesült Államokban, fokozva az amerikai fogyasztókra amúgy is nehezedő nyomást.
"Ez a kormány sajnos nem mutatja jelét annak, hogy megértené azt a kínos helyzetet, amelybe került" - hangzik Soros értékelése.
Az üzletember korábban úgy nyilatkozott, hogy egyebek mellett egy szigorú jövedelmezőségi feltételeknek megfelelő, megbízható tőkeszerkezet kialakítása a fontos, valamint az, hogy a bankok korlátozzák és kössék szigorúbb fedezeti feltételekhez hitelnyújtásaikat.
(MTI)