Végkielégítés ugyan nem jár a búcsúzó minisztereknek, államtitkároknak, de nem távoznak üres zsebbel. A legtöbb bánatpénzt a hat éve államtitkár Horn Gábor kapja, Horváth Ágnes négymillióval lesz gazdagabb.
A bánatpénz örök
Nemcsak a menedzserek távoznak több tízmilliós végkielégítésekkel, a leváltott vagy lemondott kormánytagok is milliókkal búcsúznak. A törvény szerint ugyan végkielégítésre nem jogosultak, de az az állami vezető, aki egy és három év közötti időt tölt el hivatalában, kényszerű távozásakor háromhavi, lemondás esetén másfél havi juttatásban részesül. A bánatpénz nem jár annak, aki egy évnél kevesebbet töltött beosztásában. Három évnél hosszabb szolgálat után felmondásnál hat-, lemondásnál háromhavi fizetésnek megfelelő összeg jár.
A várhatóan április végén távozó szabad demokrata miniszterek közül a felmentett Horváth Ágnes egészségügyi tárcavezető számíthat a legtöbb pénzre: csaknem másfél éves szolgálat után a havi csaknem egymillió-háromszázezer forintos illetménye háromszorosára, mintegy négymillió forintra. Az önként lemondott Fodor Gábor környezetvédelmi és Kákosy Csaba gazdasági miniszter két-kétmillió forinttal búcsúzik a bársonyszéktől.
Az SZDSZ-es államtitkárok közül Horn Gábor juttatása féléves illetményének felel meg, meghaladja a hatmillió forintot. Ő ugyanis már hat éve van a posztján.
A búcsúpénz nem új keletű az államigazgatásban. A rendszerváltás óta háromszor változott a miniszterek és államtitkárok lemondásával kapcsolatos törvény. Ezzel is magyarázható, hogy míg a megszorító csomagja miatt elhíresült Bokros Lajos 1996-ban, alig több mint egyéves pénzügyminiszteri tevékenysége után 16 millió forinttal távozott, a következő kormányzati ciklusban a kisgazda Torgyán József két és félévi kormánytagság után másfél havi fizetésének megfelelő összeget, 630 ezer forintot kapott lelépéséért.
2002-ben az Orbán-kabinet tagjai hathavi végkielégítéssel távoztak, függetlenül attól, hogy bekerültek-e a parlamentbe vagy sem. Akkor a miniszteri alapilletmény úgy 450 ezer forint volt. A hathavi bánatpénzt mindazonáltal csak azok a kormánytagok kapták, akik legalább három évig betöltötték tisztségüket. A félévi fizetés ötven százaléka a három évnél kevesebb, de egy évnél hosszabb ideig a bársonyszékben ülőket illette meg - például Mikola István akkori egészségügyi, Turi-Kovács Béla környezetvédelmi és Vonza András vidékfejlesztési minisztert. A Külügyminisztériumból - a korabeli hírek szerint - Bába Iván közigazgatási államtitkár 11 millió forintos végkielégítéssel búcsúzott. 2003-ban Medgyessy Péter öt miniszterét cserélte le nem egészen egy év után, akik kéthavi átlagkeresetüknek megfelelő bánatpénzzel távoztak.
A Fidesz elfogadhatatlannak és tisztességtelennek tartja, hogy a távozó kormánytagok végkielégítést vesznek fel - közölte tegnapi sajtótájékoztatóján a párt frakcióigazgatója. Répássy Róbert arra az újságírói kérdésre, hogy jogorvoslati lehetőség van-e az ügyben, úgy válaszolt: a politikában nem minden erkölcsös, ami jogszerű.