MSZP: háborúban nem lehet tábornokot váltani

Megerősödött pozíciójában Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök. Várható egy rendkívüli kongreszszus összehívása még az ősszel, amely azonban csak a kormányprogramról és nem személyi kérdésekről dönt - a tervek szerint.

Nem foglalkozott személyi kérdésekkel az MSZP elnöksége kedden - mondta Lamperth Mónika, a szocialista párt elnökségi tagja, szociális és munkaügyi miniszter szerdán, a kormányszóvivői tájékoztatón. Hozzátette, hogy a koalíciós egyeztetésről az elnökség számára adott tájékoztatóban nem volt szó arról, hogy miniszterelnökként fölmerült volna Bokros Lajos, Simor András vagy Surányi György neve. Lapunknak egy másik elnökségi tag úgy nyilatkozott: a személyi forgatókönyvek még formálódnak, de várható, hogy Gyurcsány Ferenc nem kívülről hív szakembereket a kormányba, hanem a "sajátjai felé fordul", a frakcióból válogat.

Ennek némileg ellentmond az a miniszterelnök környezetéből származó információnk, amely szerint Gyurcsány Ferenc inkább az államtitkári posztokon fogja megerősíteni kapcsolatait a párttal, minisztereknek viszont ismét külső embereket hív. Olyanokat, akiket elfogad a szakma és a közvélemény; ez utóbbi az egészségügyi tárca esetében mutatkozik kiemelten fontosnak.

Valószínű, hogy az új helyzetben kongresszust kell tartani, talán már az ősszel. Ez nem döntene személyi kérdésekről, mindössze a kisebbségi kormány programjáról.

"Háborúban nem lehet leváltani a tábornokot, mert a katonák szétszélednek. Egy tisztújítás során zavar keletkezhet a megyei vezetőknél is, rájuk pedig most igazán nagy szükség van. Az, hogy a jövő januárban tartandó tisztújításon mi lesz, már más kérdés" - fogalmazott lapunknak egy elnökségi tag, megerősítve azt a korábbi hírt, amely szerint az MSZP felső vezetésében komolyan szóba került a pártelnök és a miniszterelnök pozíciójának ismételt szétválasztása.

A szocialisták eddig magabiztosan nyilatkoztak arról, hogy kisebbségben is lehet kormányozni. Gráf József agrárminiszter szerint ez nem biztos, hogy így van. - A szocialistáknak meg kell próbálniuk a kisebbségi kormányzást, de hosszú távon ez nem megoldás; az ország érdekében, konkrét ügyekben az SZDSZ mellett az ellenzékkel is meg kell próbálni az együttműködést - nyilatkozta. - Sokan rossz véleménynyel vannak a politikai elitről, de ez az elit tud felelősségteljesen gondolkodni. Annyira senkinek nem kell a hatalom, hogy tönkretegye az országot - vélekedett, majd az MTI kérdésére hozzátette, hogy ha a jövő évi költségvetés beterjesztéséig nem sikerül valamilyen konszenzust létrehozni, akkor nem kizárható az előre hozott választás lehetősége sem. Úgy látja, a szocialisták szombaton megkönnyebbültek, mert úgy érezhették, hogy nem ők a felelősek a kialakult helyzetért, de mivel a két párt szétválása miatt nem nőtt lényegesen az MSZP támogatottsága, el kell gondolkodniuk azon, nem hibáztak-e ők is. - Nem lehet az SZDSZ-re verni a balhét, hogy idáig jutott az MSZP - jelentette ki. Hozzátette azt is, hogy a személyével kapcsolatos, a kormányfői posztra vonatkozó találgatásoknak nincs semmi alapjuk.

Horn Gábor szerint a pártegység létkérdés

Az SZDSZ számára egyetlen igazi veszély van: saját maga szétverése. Erről Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője beszélt tegnap egy vitafórumon. Horn bölcsességre intette az SZDSZ-t, mondván, a pártegység fenntartása létkérdés. Ha ez sikerül, 7-8 százalékos eredményt is el tud képzelni a jövőre esedékes EP-választásokon. Horn Gábor illúziónak nevezte, hogy automatikusan támogatnák kívülről a kisebbségi MSZP-kormányt, ezt az illúziót szerinte a szocialista politikusok kergetik. Horn konstruktív ellenzéki szerepet ígért, és megismételte, hogy támogatni fogják azokat a javaslatokat, amelyek akár az adórendszer, akár a szociális, a nyugdíjrendszer vagy az oktatás fejlesztését, a versenyképesség növelését szolgálják. Így tehát, ha a költségvetés adócsökkentést hoz, azt is megszavazzák, de miért lenne így? - kérdezte, hiszen ha erről lenne szó, ki sem kellene most szállniuk. Ugyancsak illúziónak nevezte az előre hozott választások felvetését, és azt üzente Orbán Viktornak: hátrább az agarakkal, a parlamenti választásokat 2010-ben tartják. Ugyanakkor Horn óriási politikai hibának tartaná, ha a szocialisták valóban előhúznák "a Demszky-kártyát", hiszen - mondta -, ha a fővárosi koalíció felbomlik, akkor nem marad más partnere az MSZP-nek, mint a Fidesz.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.