Albánokból és szerbekből vegyesen álló bűnbandát kapcsolt le a héten a koszovói rendőrség. Az előzetes információk szerint ezer tonna kőolajat csempésztek Szerbiából a vitatott státuszú új országba - írta az MTI. A koszovói nyomozók akkor csaptak le a bandára, amikor újabb hat tonna olajat akartak egy teherautóval átvinni a határon.
Csempészésben létezik együttműködés szerbek és albánok között
A rajtakapott banda megpróbálta áttörni a két ország közötti úttorlaszokat, de a helyszínen tartózkodó egyenruhások figyelmeztető lövéseket adtak le, és a NATO közelben állomásozó rendfenntartóit is segítségül hívták. Végül három szerb és egy albán nemzetiségű férfit vettek őrizetbe a helyszínen.
Koszovó függetlenségének kikiáltása óta ez volt az első eset, hogy csempészeket füleltek le. A tartomány elszakadását követően feldühödött helyi szerbek felgyújtottak két határátkelőt, így a vámosok mozgó ellenőrző pontokat felállítva felügyelik az áruforgalmat. Mind Belgrádban, mind Pristinában elismerik, hogy a csempészés komoly problémát jelent. Egyes becslések szerint az árucikkek 60 százalékát a vámosok tudta nélkül viszik át a határon.
Az albánok és szerbek között továbbra sem csillapodnak az ellentétek Koszovó státusza miatt. Az eddig a provokációkat nagyrészt elkerülő többségi muzulmánok a hét elején járókelőkre és rendőrökre is rátámadtak. A zömükben fiatal rendbontók köveket dobáltak, de tűzfegyverek is előkerültek. Miközben a politikai szembenállás változatlan, a bűnbandák a látszat szerint már alkalmazkodtak az új helyzethez. Koszovóban nagy szükség van olajra, hiszen a rapszodikus áramellátás miatt a vendéglátó-ipari egységek, nagyobb boltok és egyes családi házak saját aggregátorral termelnek áramot.
A csempészet azonban nemcsak Koszovó irányában hozhat profitot a bűnbandáknak. A kábítószerek szállításában szinte az egész Balkán részt vesz. Nem pusztán rossz anyagi körülmények között élő belgrádi fiatalok állítják, hogy a szerb rendőrség városi parancsnokai gyakran a helyi drogcsempészek vezetői. Komoly civil szervezetek szerint is számos helyen a rendőrség kontrollálja az illegális üzletet, és ezen a területen hajlandók elfeledkezni a szerb nép bölcsőjének tartott Koszovó elvesztéséről. - Együttműködnek az albán bűnszervezetekkel, ha ez növeli bevételeiket - mondta munkatársunknak az év elején egy nagy belgrádi civil szervezet vezetője.
Az ENSZ koszovói misszióját a tervek szerint a közeljövőben felváltó EULEX éppen az igazságszolgáltatás és a bűnmegelőzés koordinálását kapta elsődleges feladatának. Míg az UNMIK szinte korlátlan úr volt a tartományban a NATO-bombázást követően, addig az Európai Unió missziója a politikai vezetést ráhagyja a helyi hatóságokra, és a rendőrség és az ügyészség, illetve a bíróságok munkáját fogja koordinálni. A korrupcióra épülő rendszert azonban nehéz lesz megreformálni. Nyugati példára megpróbálták létrehozni korábban a koszovói tanúvédelmi programot. Az első jelentkező közölte, hogy akkor a szűkebb családjának is szeretne új személyazonosságot. Mikor ezt engedélyezték, bevonult negyven fővel. - Értsék meg, ha én köpök, akkor a harmadfokú unokatestvéremen is bosszút állnak - mondta a férfi egy Pristinában dolgozó diplomata szerint. A tanúvédelmi programot még aznap felfüggesztették.