A közszolgálati televízió Az este című műsora, valamint lapunk megbízásából készített felmérést a koalíciós válság fogadtatásáról a Szonda Ipsos. Kedvező változásban reménykedik a megkérdezettek 41 százaléka, 36 pesszimista, 23 százalék nem tudja - pártmegoszlás szerint pozitív fordulatban leginkább a Fidesz hívei bíznak.
Marad vagy megy a kormány?
A koalíciós kormány szakadása volt a téma a Szonda Ipsos lapunk és az MTV Az este című műsorának megbízásából készített gyors közvélemény-kutatásának. Ötszáz embernek tettek fel kérdéseket telefonon: 34 százalék véli úgy, hogy a kisebbségi kormány kitart 2010-ig, 33 százalék szerint csak néhány hónapig, 17 százalék az uniós választásokig (16 százalék nem tudja vagy nem adott választ). A felmérők az iránt is tudakozódtak, hogy Gyurcsány Ferenc hivatalában marad-e 2010-ig? Igennel felelt 34, nemmel 51 százalék - 15 százalék nem nyilvánított véleményt. A legtöbben arra szavaztak, hogy mindkét koalíciós fél felelős a kialakult helyzetért (61 százalék), s azok közül, akik csak az egyik pártot hibáztatják, az SZDSZ jár rosszabbul (17 százalék), ám ez kiegyenlítődik, mivel személy szerint a pártelnök-miniszterelnököt 12 százalék, a szocialista pártot öt százalék okolja. (Válaszhiány: 5 százalék.) Csak politikai természetű a krízis, vagy kihat majd a gazdaságra is? Nos, a válaszolók jelentős többsége szerint mély gazdasági válság keletkezhet mindebből (54 százalék) - csak politikai gondot lát 14 százalék, 22 százalék szerint megakasztja a reformokat, de ezt túl fogja élni a gazdaság. (Tíz százalék a választ nem adók aránya.)
Mi lesz a megoldás? A többség véleménye az, hogy a közeljövőben előre hozott országgyűlési választások lesznek (37 százalék), 14-14 százalék szerint marad a miniszterelnök, illetve megy, de visszatér a koalícióba az SZDSZ - 22 százalék voksol úgy, hogy a szocialisták kisebbségben 2010-ig hatalmon lesznek. (Nincs válasz 13 százaléknál.) Arra a kérdésre, hogy milyen megoldást szeretne, a megkérdezettek 49 százaléka felelt úgy, hogy előre hozott választást. 17 százalék arra voksolna, hogy maradjon helyén a miniszterelnök, 12, hogy menjen, de ismét legyen koalíció, s újabb 12 százalék, hogy az MSZP kormányozzon 2010-ig (ez összesen 41 százalék.). Lesznek-e reformok? A válaszadók 38 százaléka szerint a választásokig nem, mert ezt már egyik párt sem vállalja, 12 százalék úgy gondolja, hogy csak ideiglenesen fagyasztják be a változtatásokat, 37 százalék tartja azt, hogy lesznek, de jóval több egyeztetéssel, komolyabb társadalmi párbeszéddel. Kedvező változásban reménykedik 41 százalék, 36 pesszimista, 23 százalék nem tudja.
A Szonda Ipsos a kérdésekre adott feleleteket pártszimpátia szerint is osztályozta, volt, ahol "természetes" arányban oszlottak meg a válaszok, s azok aránytalanságát a bizonytalanok egyenlítették ki, de a két párt hívei majdnem azonos arányban vélték úgy, hogy a folyamat spontán módon alakult így, vagy egy politikai forgatókönyv részeként.