A Pentagon bezárja egyik felderítő hivatalát

Az amerikai védelmi minisztérium várhatóan bezárja egy felderítő hivatalát, amelyen keresztül kongresszusi képviselők és jogvédő csoportok bírálata szerint a Pentagon amerikai állampolgárok után kémkedett.

Az úgynevezett Kémelhárítási Tereptevékenység (CIFA) hivatal bezárása a The New York Times szerdai cikke szerint része annak, hogy Robert Gates védelmi miniszter felülvizsgálja, átszervezi és bizonyos esetekben leépíti az elődje, Donald Rumsfeld által létrehozott felderítő struktúrát.

A CIFA-t Rumsfeld az Amerikát ért 2001-es terrormerényletek után hozta létre egyebek mellett a külföldi kémszolgálatok és terrorista csoportok elleni küzdelem jegyében.

A hivatalt, amelynek mérete és költségvetése teljesen titkos, 2005-ben érték heves bírálatok. Nyilvánosságra került, hogy a CIFA adatbázist hozott létre háborúellenes tüntetések résztvevőiről.

A javaslat szerint CIFA-t feloszlatják, feladatait részben a Pentagon hírszerző főcsoportfőnökségéhez, a Védelmi Felderítő Ügynökséghez (DIA) sorolják át.

Robert Gates, aki korábbi a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója volt, javítani törekszik a Pentagon saját felderítő csoportjai és egyéb hírszerző szervezetek együttműködésén. Rumsfeld minisztersége idején a Pentagon és a külső hírszerző ügynökségek kapcsolatai megromlottak. Rumsfeld bizalmatlan volt különösen a CIA-vel szemben, állítólag saját hírszerző birodalom kiépítésére törekedett.

A CIA egy tavalyi, George Tenet volt igazgatót bíráló belső jelentése szerint a hírszerző ügynökség vezetői nem tettek meg mindent a 2001. szeptember 11-i támadások megelőzésére, az al-Kaida terrorszervezet megállítására.

Gates, amikor tavaly átvette elődjétől a védelmi miniszteri posztot, azonnal elrendelte a hírszerző csoportok tevékenységének és külső kapcsolataiknak a felülvizsgálatát.

Jogvédő csoportok szerint az átalakítás csak kozmetikai jellegű, és a CIFA feladatait a Pentagon vélhetően más, a nyilvánosság elől még jobban elrejtett hivatalokhoz csoportosítja át.

Patrick Ryder, a Pentagon szóvivője megjegyezte: a CIFA bezárásával nemhogy csökkenteni, ellenkezőleg, erősíteni kívánják a kémelhárítási tevékenységet. A minisztérium közlése szerint a háborúellenes tüntetők adatai véletlenül kerültek bele egy olyan adatbázisba, amelyet a katonai bázisokat elleni terrorista fenyegetések elhárítására építettek ki.

Az Egyesült Államok történetében nem először derült fény arra, hogy a Pentagon amerikai állampolgárok után kémkedett. Évtizedekkel ezelőtt, a vietnami háború idején a minisztérium felvételeket készített a háború ellen tiltakozó civilekről. A Pentagon elvben nem folytathat belföldi hírszerző tevékenységet. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.