MSZP: állami tulajdonban maradnak az egészségpénztárak

A jelenlegi egészségbiztosítási törvény alapján megoldható, hogy egy nonprofit, regionális elvű, a betegeket képviselő, 100 százalékos állami tulajdonban lévő biztosítási rendszer jöjjön létre - mondta Tukacs István, az MSZP országgyűlési képviselője.

A szocialisták politikai döntése megszületett, most a szakmai munka következik, hogy meglegyenek azok a százszázalékos állami tulajdonú pénztárak, amelyek egy lépést jelentenek az egészségügyi reformban - közölte Tukacs István, miután a törvény előkészítésével foglalkozó szocialista raportőri csoport Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével ülésezett.

Úgy vélte, a jelenlegi törvény alapján megoldható, hogy nonprofit, regionális elvű, beteget képviselő rendszer jöjjön létre, amely 100 százalékos állami tulajdonban marad. Tukacs István azt mondta, a jogszabályban a magánbefektetés lehetőségét úgy akarják módosítani, hogy a pénztárak 100 százalékos állami tulajdonban is működjenek.

Módosítani kell a területi elvet - folytatta -, mivel az MSZP azt szeretné, ha nagyobb területi egységekben működnének a pénztártagok, betegek képviselői. Véleménye szerint az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény esetében lehetőség van arra, hogy két-három hét múlva megtárgyalják az első szakmai változatokat. Rohanni nem célszerű, mert az a hibázás lehetőségét rejti magában - hangoztatta.

Arra a kérdésre, hogy továbbra is 500.000-2 millió tagja lehetne-e a pénztáraknak, a politikus azt mondta, ez valószínűleg értelmét veszti, mivel a regionális egységek ezek nélkül az előírások nélkül is működhetnek.

Tukacs István szólt arról is, hogy a pénztáraknak teljesen más lesz a feladatuk, mint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP). A pénztárak lesznek azok a szervezetek, amelyek azonos fejkvótából gazdálkodva szervezik a gyógyítást, és ellenőrzik is az adott területen - fűzte hozzá.

Nem az OEP tevékenységét végzik, hanem sokkal intenzívebb, szakszerűbb ellenőrzést, betegképviseletet, finanszírozást is - fogalmazott. Az MSZP-s képviselő közölte: a területi különbségeket a fejkvótával mérséklik, ezt a törvényben nem akarják megváltoztatni. vArra a kérdésre, hogyan tudják majd biztosítani a többséget a jogszabály elfogadásához a parlamentben, Tukacs István elmondta, szocialista kormányzás következik, törvényről törvényre kell mérlegelni, hogy meg tudják-e teremteni a parlamenti többséget. Hozzátette: a törvényjavaslat beterjesztése előtti egyeztetési folyamaton múlik az elfogadás esélye.

Fidesz: egyetlen járható út van

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a szocialisták tájékoztatóján elhangzottakkal kapcsolatosan azt mondta: egyetlen járható út van, vissza kell vonni a törvényt, majd széles körű konzultációt kell folytatni a szakmai és civil szervezetekkel, és csak ezután lehet egy ilyen nagy volumenű törvényjavaslatot előterjeszteni. Hozzátette: a törvény alapfilozófiája az egészségügy üzleti alapokra helyezése, így mindenfajta "toldozgatás-foldozgatás" csak még rosszabb eredményt hozhat.

A Fidesz szóvivője hangsúlyozta, a szocialisták ugyanazt teszik, mint amivel koalíciós, politikai, gazdasági és a szociális válságba vezették az országot, vagyis most sem kérdeznek meg senkit, fittyet hánynak az emberek és a szakma véleményére.

Hónapok óta mindenféle "szómágiát" lehetett hallani, ám a kormány valódi szándékait, a megoldási javaslat részleteit nem lehet tudni - reagált Tukacs István szavaira Soltész Miklós.

A KDNP szerint több nyitott kérdés van

A KDNP szakpolitikusa szerint az átalakítás kapcsán számos nyitott kérdés van. Ezek között említette: mi a biztosíték arra, hogy valóban nem engedik be a magán biztosítókat a rendszerbe akkor, ha több regionális pénztár lesz; mi a garanciája annak, hogy mindenki - bárhol is éljen az országban - ugyanolyan színvonalú ellátást fog kapni. Kérdés az is - tette hozzá a politikus -, hogy mi az értelme a több pénztár létrehozásának az egységes OEP helyett; mi van akkor, ha az egyik regionális pénztár tönkre megy. "Amíg Gyurcsány Ferenc van kormányon, addig a KDNP nem hiszi el a kormánynak, hogy valóban a betegek érdekét szolgálják" - fogalmazott Soltész Miklós.

 

Közölte: a KDNP azt elmúlt időszak lezárása kapcsán azt szeretné, hogy Gyurcsány Ferenc nevezze néven azokat, akik felelősek azért, hogy sok-sok milliárdot költöttek el az egészségügy átalakítása kapcsán tanulmányokra, valamint a rendszert megismertető, népszerűsítő akciókra, ahelyett, hogy ezt a pénz az egészségügyben hasznos célokra fordították volna.

Az MDF nem pártolja a magántőke bevonását

Az MDF támogatja, hogy a magántőke ne kapjon szerepet az egészségügy finanszírozásában és értelmetlen pazarlásnak tartja, hogy hét állami kézben lévő biztosító jöjjön létre - mondta Csáky András, a párt egészségpolitikusa. "Mi ezt értelmetlen pazarlásnak tartjuk, ami a költséges állami bürokrácia terjeszkedését segíti elő. (...) Egy biztosító el tudja látni ezt a feladatot, jóval hatékonyabban, mint a mostani" - hangsúlyozta a politikus. Az MDF véleménye szerint ugyanakkor szigorú törvényi szabályozás mellett kell megteremteni az egészségügyi szolgáltatók versenyének feltételeit.

 (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.