A Magyar Szocialista Párt 2001 szeptemberében felszólította a "parlamenti többségét elvesztett kormányoldalt, hogy viselkedjen úgy, ahogy a kisebbségi kormányzás azt a demokratikus jogállamokban előírja".
Mentés másként
Az uralkodásából még hátralevő néhány - tegyük hozzá most: hét - hónapban már ne kössön jelentősebb nemzetközi megállapodásokat, és ne vállaljon a következő kormány terhére nagy összegű kötelezettségeket. Cserébe felajánlotta, hogy kész segíteni a válságos helyzetek kezelésében.
Eközben Szájer József a Fidesz részéről bejelentette, hogy különmegállapodást kötött négy független képviselővel, megvan tehát a többség. Répássy Róbert ugyancsak a Fidesz pozíciójából kevéssel korábban így magyarázott: a magyar alkotmányos struktúra olyan, hogy az a fogalom, hogy kisebbségi kormányzás, nem létezik. Ameddig ugyanis az ellenzéknek nincs többsége, a másik oldal nem lehet kisebbségben.
Most is itt kellene kezdeni. Csakhogy a volt szocialista miniszterelnök, Medgyessy Péter tavaly decemberben közölte, hogy nem Istentől elrugaszkodott dolog a kisebbségi kormányzás, és csak a koalícióban maradásért nem szabadna megszavaznia az MSZP-nek az egészségügyi törvényt. Egykori tanácsadója, Gyurcsány Ferenc csak egy súlyos népszavazási vereség után fogadta meg a volt főnök tanácsát, s mutatkozott késznek arra, hogy áthúzza a miniszterelnöki szignót. Valójában a koalícióval együtt. Medgyessy tudja, hogy megy ez. Így tehát most itt kell kezdenünk.
Mára egyértelművé vált, hogy van, illetve lesz kisebbségi kormányzás Istentől való elrugaszkodás nélkül.
Totálisan kisebbségi.
Mindenki kisebbségben van ugyanis. Az SZDSZ az összes párthoz képest - mégis, immáron sokadszor szereposztó forgatókönyvvel a kezében. Kisebbségben van a szabad demokratákhoz képest Fodor Gábor, és még jó néhányan a környezetében. Szintén nem nélkülözve saját forgatókönyveket.
Kisebbségi kormányzásról döntött az MSZP, és csak aki befogja a fülét, nem hallja a megkönnyebbült sóhajt: végre maguk vannak - és megmutathatják. Csakhogy ehhez az SZDSZ-nek legalább tartózkodnia kell a fontos parlamenti szavazásoknál.
Kisebbségben van a maga módján Gyurcsány Ferenc is. Saját ambícióihoz, terveihez, és némiképp - ez tán múlóban - pártja frakciójához, elnökségéhez képest is.
És bármennyire is Új többséget hirdet, kisebbségben maradt a Fidesz, még ha nyilván más így, hogy egy ideje erősen befolyásolja a történéseket, mint úgy, hogy a szélsőjobb tüntetéseinek szószékeire kellett felállniuk, hogy elég erős legyen a hangjuk.
Kisebbségben az MDF is - mindenkihez képest.
Különös, nálunk szokatlan politikai kultúrát kell majd így működtetni. Kisebbségben sokkal több mindenben kell megállapodni, mint ha van egy uraló többség. Az SZDSZ nem lesz abban a helyzetben, hogy lenyomja a koalíciós partner torkán a vizsgálathoz használt spatulát is, ők meg nem köphetik azt vissza. Nem lesz könnyű. Tegnap például Horváth Ágnes leváltott liberális egészségügyi miniszter programot hirdetett, miközben ugyanebben a témakörben a kormány már nélküle készül egy javaslattal. És nagy átfedés van a kettő közt. Mondhatni: szokatlanul nagy.
Európa gyakran használja a kisebbségi kormányzást. Szinte már kedveli. Talán, mert az egyeztetés kultúráját kényszeríti a rendszerre. Valamit, ami nálunk totális kisebbségben van.