Tegnap cáfolta az ellenzéki MCD párt szóvivője, hogy Robert Mugabe zimbabwei elnök és Morgan Tsvangirai ellenzéki vezető tanácsadói az államfő lemondásának lehetőségéről tárgyalnak. Ám korábban egy a választási bizottsághoz közel álló illetékes szerint Mugabéval közölték: a múlt szombati elnökválasztások előzetes eredményei azt mutatják, hogy jócskán lemaradt az ellenzék vezetőjével szemben és valószínűleg felkelés törne ki Zimbabwében, ha a jelenlegi államfőt nyilvánítanák győztessé.
Mugabe egyelőre nem menekül
A kormányzó Zanu-PF pártból kiszivárgott információk szerint Tsvangirai vezet, de nem éri el az 51 százalékos többséget, ezért második fordulóra lesz szükség. Egyelőre egyetlen hivatalos eredmény sem látott napvilágot a szombaton tartott választások után. Az ellenzéki párt szerint ez azért van, mert főleg vidéken szerzett előnyük elbizonytalanította Mugabét, aki azon dolgozik, hogyan tudna hatalmon maradni. Felmerült a gyanú, hogy választási csalás áll a háttérben. Bármi is legyen a manipuláció vége, anynyi biztosra vehető, hogy a hadsereg nem fog kiállni az 1980 óta uralkodó Mugabe mögül. Az USA arra kérte Mugabét, fogadja el a választások eredményét, az EU pedig lemondásra szólította fel az elnököt.
Korábban a zimbabwei kormányszóvivő cáfolta, hogy Mugabe külföldre menekült volna a választások után (olyan hírek terjedtek el, melyek szerint Mugabe Malajziába utazott). Az elnök ugyanis nem jelent meg a nyilvánosság előtt a voksolás óta.
Zimbabwében a voksolás után három nappal is feszült volt a helyzet az eredmények lassú közzététele miatt. A zimbabweiek gyanakodva fogadják a helyzetet, minden hírre éhesek: Hararéban az újságosok az ár háromszorosáért adják a napilapokat. Az országban riadókészültségben várakoznak a biztonsági erők.
l Zimbabwe tökéletes példája annak, hogyan használ ki és tesz tönkre egy ember egy egész országot. Zimbabwe gazdasága romokban hever. A világon itt a legmagasabb az infláció (a hivatalos adatok szerint 100,6 százalék, de a szakértők úgy vélik: jóval magasabb), és szinte állandó az élelmiszerhiány. A zimbabweiek 83 százaléka naponta kevesebb, mint két dollárból él, a lakosság fele alultáplált. A helyi fizetőeszköz gyakorlatilag értéktelen: egy kenyér ára most hivatalosan 6,6 millió zimbabwei dollár, ám a feketepiacon elérheti a tizenötmillió dollárt is. Tavaly ősszel még "csak" százezer dollárba került, 2003-ban pedig ezerbe.
A várható élettartam az 1990-es 63 évről 2005-re 37 évre esett viszsza. Ami az AIDS elterjedését illeti, a HIV-fertőzöttek aránya a felnőtt lakosságon belül a világon a negyedik legmagasabb. Az ENSZ becslése szerint a járvány hetente 3200 új áldozatot szed.