Orzessek - Butta, Laszig, Karnhof, Brocker, Jagielski, Kördel, Koslowski, Nowak, Soya, Klodt. A kvízmester Vágó István nyugodtan feltehetné főnyereménnyel kecsegtető kérdésnek, hogy melyik együttes összeállítása ez. Csak a legidősebb Schalke-drukkerek tudnák megválaszolni: "A mi csapatunké, amely 1959-ben BEK-negyeddöntőt vívott az Atletico Madriddal!"
Schalke 49
A Schalke - mostanáig - azóta sem szerepelt a legjobb nyolc között az első számú európai klubtornán. És nagyjából annyi esélye van ezúttal is, mint negyvenkilenc esztendeje az Atleticóval szemben. A kétszeres (a szóban forgó BEK-negyeddöntő idején még "csupán" egyszeres) világbajnok brazil Vava vezérelte spanyol együttes a Bernabeu stadionban - igen, ott! - 3-0-ra verte a német csapatot, és a 110 ezer néző előtt kivívott diadal után rutinfeladat volt számára megőrizni a tekintélyes előnyt (bár Gelsenkirchenben Vava csak a 90. percben állította be az 1-1-es végeredményt).
Igaz, a jelenlegi Barcelona egyáltalán nincs formában; ha csupán közepes átlagteljesítményt nyújtana, fölényesen vezetne a spanyol bajnokságban a szintén viszontagságos időket élő - mindenféle kupából már a tizenhatok között kizuhanó - Real Madrid előtt. Így viszont nemhogy a királyinak nevezett gárda, de még a Villarreal is megelőzi... Ebben a tekintetben "egál" van, hiszen a Schalke szintén a harmadik helyet foglalja el a német bajnokságban. A kettő között mégis nagy a differencia, és a páros mérkőzés előtt a gelsenkircheniek leginkább abban bízhatnak: bekövetkezik a teljes barcelonai összeomlás. Ebben az esetben német továbbjutás is elképzelhető, és azt sem szabad feledni, hogy Ronaldinho meg Messi nélkül nem feltétlenül jelenthető ki a klasszis különbség. Ez utóbbiról egyébként Christian Pander, a Schalke játékosa azt mondta: "Akármilyen nevek szerepelnek a mezeken, nem a betűk futballoznak!"
A másik mai párban még egyértelműbb a favorit, noha az AS Roma taktikailag és technikailag egyaránt kiváló csapat. Ám vetélytársa, a Manchester United pillanatnyilag talán az első számú európai együttes, a negyeddöntőbe négy alakulatot delegáló Premier Liga ellentmondást nem tűrő listavezetője. Ráadásul a hazaiak tizenegyéből hiányzik majd három világklasszis: mindenekelőtt Totti, továbbá Perrotta és (valószínűleg) Juan. Ezt a hátrányt nehéz ellensúlyozni, még akkor is, ha a Unitedot sem kerülték el a sérülések. A múlt évi, nevezetes manchesteri 7-1 már aligha számít - azóta két szoros meccset játszottak a riválisok a BL csoportkörében -, figyelemre méltó viszont, hogy az MU a tizennegyedik negyeddöntőjét vívja a bajnokok tornáján (és a továbbjutást-kiesést illetően 9-4-re áll), míg az AS Roma csak harmadszor fordul meg a legjobb nyolc között. Ma az Olimpiai stadionban azonban aligha dől el a párharc, elvégre a vendégek - hiába a legtöbbet emlegetett diadalaik egyike az 1999-ben Torinóban, a Juventusszal szemben elért 3-2 - meglehetősen sikertelenek Itáliában: tizennégy kupamérkőzésen léptek fel olasz pályán, és (két-két győzelem, valamint döntetlen mellett) tízszer alulmaradtak.
Azaz egyáltalán nincs kizárva, hogy a mai meccs után az Olimpicóban felcsendül a komponista-előadó (és nagy AS Roma-szurkoló) Antonello Venditti győzelmi dala, a Grazie Roma. Ha így lesz, hetvenötezren fújják majd.
Ám még az Old Trafford stadionban is ki kell derülnie, hogy fújhatják-e vagy sem...
Bajnokok Ligája negyeddöntő, első mérkőzések
Kedd
Schalke-Barcelona
AS Roma-Manchester United
Szerda
Arsenal-Liverpool
Fenerbahcse-Chelsea