Az egyik legsikeresebb szegedi gondolat volt Kerek Ferencé, a városi egyetem zeneművészeti karának dékánjáé, amikor 2004-ben útjára indította a Bartók Béla Zongoraversenyt.
Kaneko nyertes szegedi futamai
A zeneszerző március 25-i születésnapjához kapcsolódó eseményt kétévente rendezik, s az immár harmadik nemzetközi találkozóra Japánból, Kínából, Spanyolországból és Szerbiából is érkeztek versenyzők a Tisza-parti város Fricsay Ferenc Hangversenytermébe. A huszonnégy tehetségnek nem mindennapi zsűri előtt kellett számot adnia tudásáról, hiszen Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész elnökölt, s a bírálók között találhattuk Csiky Boldizsár Erkel-díjas zeneszerzőt Marosvásárhelyről, a Temesvári Vest Egyetem dékánját, Felicia Stankovicit, valamint Kerek Ferenc Liszt-díjas zongoraművészt is. A megnyitón Bogányi rögtön mintát is adott a hallgatóságnak, hogyan zongorázik ő Chopint. A versenyzőknek ekkor még Scarlatti-, Liszt- és Bartók-műveket kellett előadniuk, ám az elődöntő-sorozat után felére fogyatkozott csapat repertoárja már Chopin és Debussy darabjaival bővült.
A zsűri tagja volt Némethy Attila zongoraművész - a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárának három növendéke jutott a döntőbe. A hármas szám a műsorban is viszszatért: ennyiszer hallhattuk egymás után Liszt Haláltáncát, a hat döntős fele ugyanis ezt a darabot játszotta, köztük a vehemens erejű Dráfi Kálmán-növendék, Vadászi István. A győztes mégsem közülük került ki: Liszt A-dúr zongoraversenyével a japán Kaneko Mijudzsi nyerte meg a fődíjat, a több millió forintot érő Brodmann zongorát. Ugyancsak ő kapta a kíséretet biztosító zenekar, a Szegedi Szimfonikusok díját. Ez egyúttal egy hazai meghívást is jelent, a japán pianistát tehát hallhatjuk még itthon. A 18 éves Kaneko magyar édesanya gyermeke, így tökéletes magyarsággal mondta el, hogy háromévesen kezdett zongorázni, s hatesztendős kora óta él hazánkban. A fiú korán a Zeneakadémia különleges tehetségeket gondozó osztályába került, ám mára visszatért Japánba, egy arizonai zongoraverseny győzteseként ugyanis a tokiói zeneművészeti egyetem növendéke. A fiatal művész a romantikus és a kortárs szerzőket kedveli leginkább.
A második díjat, s a vele járó 300 ezer forintot a budapesti Fejes Krisztina kapta, harmadikként pedig megosztva végzett Tihanyi Zsuzsanna és Hegyes Ádám.
A vasárnapi díjátadó ünnepség után a verseny résztvevői Bartók Béla szülővárosába, Nagyszentmiklósra utaztak, ahol megkoszorúzták a zeneszerző emlékművét, este pedig a település Nákó-kastélyában adtak gálakoncertet.