Több a jelentkező a felsőoktatásba, mint amennyit az ellenzék jósolt a népszavazási kampányban. Úgy tűnik tehát, a tandíj fizetésének "réme" nem riasztotta el a diákokat. 2004 óta egyre kevesebben jelentkeznek - ez a tendencia az idén sem változott.
Nem volt riasztó a tandíj
Hiller István oktatási miniszter tegnap ismertette a 2008/2009-es tanévre a felsőoktatási intézményekbe jelentkezők számát. Ez azt mutatja, hogy folytatódik a 2004 óta tartó trend: egyre kevesebben adták be felvételi kérelmüket, de míg 2006-ról 2007-re 21 ezerrel, idén csak 12 ezerrel csökkent a jelentkezők száma, azaz: a csökkenés üteme mérséklődött.
A miniszter a "véletlen és szándékos félremagyarázások" megelőzése érdekében jogszabály-módosítást kezdeményez. Eszerint: abban az esetben, ha február 15-én van a jelentkezési határidő, akkor attól függetlenül, hogy az adott évben tartanak-e népszavazást vagy sem, a tárca március 25-e és április 5-e között hozza nyilvánosságra az adatokat. Hiller így reagált az egyébként a felsőoktatási részhozzájárulás sorsát is eldöntő népszavazást megelőző politikai vitákra. A Fidesz ugyanis azzal támadta a tárcát, hogy szándékosan titkolja a jelentkezők számát, mert abból véleményük szerint "nyilvánvalóvá válik, hogy a tandíj tömegesen riasztja el a fiatalokat a továbbtanulás lehetőségétől".
Pokorni Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa azt is állította, hogy 2008-ban a felsőoktatásba jelentkezők száma alig fogja meghaladni a 80 ezret. - Ez azt mutatja, sok család elrettent attól, hogy taníttassa gyermekét - mondta az ellenzéki párt alelnöke februárban, aki volt kollégáitól informálódott az adatokról.
A minisztérium adatai mást mutatnak: ebben az évben 96302 diák jelentkezett felsőoktatási képzésre, tehát jóval többen, mint azt az ellenzéki politikusok jósolták. Manherz Károly szakállamtitkár az évek óta tartó csökkenés okait elemezve azt mondta, a 2004-ben bevezetett nulladik nyelvi évfolyam miatt 13 ezer - potenciálisan a felsőoktatásba jelentkező - diák majd csak jövőre érettségizik, ezért ők nem jelennek meg az idei statisztikában. A felsőfokú szakképzésre 13 százalékkal többen jelentkeztek, mesterképzésre pedig a 3500 helyre 5200-an. A mesterszakok alakulásáról elmondta, tavaly még csak 10, idén már 30, 2008 szeptemberétől 120, jövőre viszont már 200 hellyel indulnak.