A Szonda Ipsos folyamatosan végzett kutatásai nagyszámú információt tartalmaznak a válaszadók kulturális "fogyasztásáról". Ezek közül jellemző lehet, hogy miként változott - a válaszadók bevallása szerint - a kulturális érdeklődés intenzitása az elmúlt évek alatt. Az ezt firtató ötös skálán a legmagasabb osztályzatot azok adták, akik úgy nyilatkoztak, hogy nagyon érdekli őket a kulturális területek egyike-másika.
Csökken a kulturális érdeklődés?
2004 és 2007 között az érdeklődés szóródása figyelhető meg, amely szerint egyes kulturális területekkel kapcsolatos érdeklődés csökkent, sőt az évtized egészének folyamatait megbecsülve tovább csökkent. A jelentős érdeklődést mutatók aránya az elmúlt négy évben az operett, a magyar nóta, a színház, valamint az irodalom, ezen belül is a szépirodalom iránt csökkent leginkább. Kisebb a romlás mértéke, de érzékelhető a komolyzenében és a szórakoztató (krimi, kalandregény stb.) irodalomban. Az érdeklődés további kopásának mértéke önmagában nem nagy, de a jelentős érdeklődést mutatók aránya korábban sem volt túl magas, az egyes területeken mért tíz százalék alatti értékeket nevezhetjük alacsonynak is. Két kulturális területen az érdeklődés intenzitásának növekedése tapasztalható, legalábbis a bevallások szerint. Nőtt, nagyjából a más területeken tapasztalható csökkenés mértékével a mozi és a filmek iránti bevallott érdeklődés. Ugyancsak bővült a könnyűzene iránt jelentős érdeklődést mutatók tábora.
Az adott kulturális terület iránt magas érdeklődést mutatók aránya a filmek iránt a legmagasabb, a válaszolók közel 21 százalékának szavazatával. Ezt a könnyűzene 18, majd az operett, a magyar nóta több mint 12 százalékos értékei követik. Közel áll a tíz százalékhoz, de ettől elmarad az irodalom különböző válfajai iránt mutatkozó nagy érdeklődés, kevesebb mint 8 százalék jelölte meg a színházat az érdeklődés ilyen mértékű céljaként, és végül 5 százalék a komolyzenét pártolók aránya.
Az érdeklődés változásai egyes, már jelenleg is ismert esetekben azonos irányba, máshol ellentétes irányba mutatnak a ténylegesen mért "kulturális fogyasztás" változásaival. Így a vizsgált időszakban a mozilátogatók száma két és fél millióval csökkent, a kőszínházaké lényegében azonos, a könyvforgalom pedig változóan alakult.