Gyurcsányt támadják a Motim Zrt. áramalkuja miatt
Az Index több írásában arról számol be, hogy bizonyos nagyvállalati kör - amelynek tagja a miniszterelnök cége, a Motim Zrt. is - olcsóbban jut az áramhoz, mint amennyiért azt a nagykereskedők az Magyar Villamos Művek Zrt. hivatalos aukcióján megvehették. A portál szerint a miniszterelnök tulajdonában álló cég közvetlenül Miniszterelnöki Hivatalban lobbizott más cégekhez betársulva az olcsóbb áramért.
Budai Bernadett reagálásában hangsúlyozta: a miniszterelnök kényesen ügyel arra, hogy ezektől az ügyektől távol tartsa magát, ugyanis ha nem így tenne, az befolyással való üzérkedés lenne. "Ennek ellenkezőjét állítani rágalmazás. A kormányfő felhatalmazta jogászait, hogy vizsgálják meg, milyen jogi lépéseket lehet tenni az ilyen állításokkal szemben" - közölte a kormányszóvivő.
Elmondta: a sajtóban megjelent információk szerint egy tavaly decemberben, a nyilvánosság kizárásával megkötött exkluzív megállapodás alapján hét vállalat, köztük a Gyurcsány Ferenc vállalatcsoportjához tartozó Motim Zrt. olcsóbban vásárolhat áramot a Magyar Villamos Művektől (MVM), mint a hivatalos aukción kialakult nagykereskedelminek tekinthető ár.
Miként fordulhatott elő, hogy miközben az emberek egyre többet fizetnek az elektromos áram díjáért, addig az ő egyik cége jelentős és tekintélyes kormányzati tényezők közreműködésével elérte az áram díjának csökkentését? - tette fel a kérdést Fónagy János.
A fideszes honatya arról is beszámolt, hogy az árengedmény több mint 1 milliárd forint kiesést jelent a tavaly 36 milliárdos nyereséggel záró MVM-nek. Szerinte az MMV vagy a többi fogyasztóval, az állampolgárokkal és a kisvállalkozókkal fogja megfizettetni a profitkiesést, vagy ez a pénz nyereségként a hét vállalat tulajdonosainak zsebébe vándorol majd.
Kitért arra, hogy a sajtó információi szerint a "szőnyeg alatti megállapodásban" közreműködőként részt vett a Miniszterelnöki Hivatal és a gazdasági tárca is. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc nyomást gyakorolt ebben az ügyben, és felhívta a figyelmet arra, hogy a miniszterelnök tulajdonában lévő cég hat másikkal együtt, kivételes elbánásban részesült a Magyarországon működő nagyvállalatok túlnyomó többségével, valamint a kisvállalkozásokkal és az állampolgárokkal szemben.
Megjegyezte: a miniszterelnök cégei kapcsán az irányítási jogok gyakorlásáról mondott le, de a tulajdonról nem, így a keletkezett profitból minden évben jelentős összegekkel részesül.
(MTI)