Lőszerbotrány - a Magyar Honvédség nem értékesít lőszert

A Magyar Honvédség lőszert egyáltalán nem értékesít, az érvényben lévő  jogszabályok szerint a feleslegessé vált, lejárt szavatosságú  lőszereket megsemmisítteti - hangsúlyozza a Honvédelmi Minisztérium  az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.


A szaktárca ezt annak kapcsán közölte, hogy Magyarországot is megemlítették a The New York Times egyik csütörtöki cikkében,  amely az Afganisztánba irányuló amerikai lőszerszállításokkal  kapcsolatos visszaélésekre világít rá.

A Honvédelmi Minisztérium soha, semmilyen jogviszonyban nem állt  azzal a Miami Beach-i székhellyel működő AEY Inc. elnevezésű  amerikai céggel, amelyről a The New York Times cikkében azt  állította, hogy kínai gyártmányú lőszerek szállításával élt vissza.

Korábban a Magyar Honvédség - NATO adományként - géppisztoly- és  gépfegyver lőszereket biztosított az Afgán Nemzeti Hadsereg és  rendőrség részére. Az adományként felajánlott felszereléseket a NATO  előzetesen bevizsgálta, és a szövetség gondoskodott azok helyszínre  szállításáról és szétosztásáról. A szállítások lebonyolítására  katonai keretek között került sor, külső szereplők, vagy cégek  bevonása nélkül - áll a minisztérium közleményében.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az ügy kapcsán csütörtökön  tájékoztatást kért a Nemzetbiztonsági Kabinet vezetőjétől. Ha  szükséges, a miniszterelnök a Nemzetbiztonsági Kabinettől kapott  tájékoztatást követően azonnal vizsgálatot rendel el - közölte  Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-vel. A szóvivő hangsúlyozta:  Magyarország mindig mindenben betartja a hatályos itthoni és  nemzetközi jogszabályokat.

A tekintélyes amerikai napilap leleplező cikkében, amely az  Afganisztánba irányuló amerikai lőszerszállításokkal kapcsolatos  visszaélésekről ír, Magyarország neve is felbukkan, de az nem  szerepel benne, hogy magyaroknak része volna ezekben a  visszaélésekben.

Az írás szerint e töltények nagy része "a volt kommunista tömb"  raktári készleteiből származik. Itt említi a NYT cikke  Magyarországot Albánia, Bulgária, Csehország, Kazahsztán,  Montenegró, Románia és Szlovákia társaságában.  Jelentős részben  olyan töltényekről van szó, amelyeket NATO-szakértők elavultnak,  megbízhatatlannak minősítettek, és megsemmisítésre ítéltek - írta a  lap saját vizsgálódásai, illetve amerikai és afgán illetékesekkel  készített interjúi alapján.

Ráadásul az AEY Inc. által Afganisztánba szállított géppisztoly-  és gépfegyverlőszerek tízmilliói 1966-os kínai gyártmányok, s ezek  beszerzése nagy valószínűséggel sértette az amerikai törvényeket -  olvasható a cikkben. Az amerikai hadsereg törölte ezen a héten az  AEY Inc. céget hadianyag-ellátó partnereinek sorából, arra  hivatkozva, hogy a cég elnöke, Efraim Diveroli félrevezette a  hadsereget, amikor azt állította a kínai töltényekről, hogy  Magyarországról származnak - írta a New York-i lap.

A Magyar Nemzet pénteki számában arról írt, hogy ha igazak a The  New York Times állításai, akkor a társaságnak csak azok adhatták el  magyar raktárakból a lőszereket, akik előzőleg megsemmisítésre  vették át a honvédség készleteit. Ezzel a tevékenységgel a lap  információi szerint az elmúlt évben csak a Trend-Fix és a Nyír-Uncia  Kft. foglalkozott. Az utóbbi társaság Veres János pénzügyminiszter  adócsalásért börtönre ítélt volt üzlettársa, Kabai Károly családi vállalkozása - írta a Magyar Nemzet.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.