Nem kell aggódni: a svédek is vesztettek szerdán. És Kisteleki szövetségi elnök már a vb-selejtezőcsoport beosztásakor megmondta, hogy az első-második hely megszerzése a cél.
Csak semmi pánik!
De hagyjuk a vicceket! A skandinávok, ugyebár, a brazilokkal szemben, ráadásul olyan mérkőzésen maradtak alul (1-0), amely tempójában hatvan percen át világszínvonalú volt. S az utolsó félóra - a megannyi cserével, 2008-ig a nagyválogatott közelében sem látott ifjú dél-amerikaiakkal - sem feltétlenül a magyar nívót idézte...
Érthető, ha Svédországban a vereség ellenére is elégedettek a csapat teljesítményével; kivéve a helyzetkihasználást, ami egyáltalán nem mellékes, sőt éppen a legfontosabb. De hiába lőtt mellé Rosenberg ajtó-ablak szituációban 0-0-nál, az északi kommentárok szerint még akkor sem lesz baj az Eb-n, ha az ezúttal is távollévő Ibrahimovicot nélkülözni kell. Rosenberg és Elmander valóban dinamikusan futballozott, és sok mindent elmond a svédek produkciójáról, hogy a brazilok (meg a mezőny) legjobbja a középhátvéd Lucio volt. Az európai együttesben bevált a két új fiú, Stoor és Sebastian Larsson, a régiek közül pedig megerősítette helyét Anders Svensson. Kétségek leginkább a kapussal kapcsolatban vetődnek fel, mert Isaksson nem véd a Manchester Cityben - noha az angol együttesnek a svéd Eriksson az edzője -, a helyére most becserélt Shaaban pedig szarvashibát követett el a londoni Emirates stadionban. Messzire kifutva akart felszabadítani Alexandre Pato elől, ám a labdával eltalálta a brazil újoncot, aki a felperdülő, majd lehulló gömböt az oldalvonal mellől, jó messziről, gondolkodás nélkül az üres kapuba emelte. Bravúros mozdulat volt, de az azért túlzás, hogy az angol lapok némelyike - mivel a találkozót az 1958-as brazil-svéd vb-döntő félszázados jubileuma alkalmából rendezték - a válogatottban győztes góllal debütáló tinédzsert Peléhez hasonló csodagyerekként említette...
Lars Lagerbäck svéd szövetségi kapitány összhangban volt a svéd sajtóval, azaz korántsem keseredett el a 0-1-től, éppen ellenkezőleg: csapata - taktikai és fizikai tekintetben egyaránt megmutatkozó - erejét látta bizonyítva a semleges pályán tartott mérkőzésen. (London egyébként lassan nem nevezhető semleges pályának a brazilok szempontjából, mert a dél-amerikai válogatott két év alatt ötödször lépett fel az angol fővárosban.)
A sírás nekünk jut. Bár azok, akik naponta próbálnak hősöket faragni másodosztályú futballistákból, és ugyancsak görcsösen igyekeznek első osztálynak láttatni az itthoni NB I-et, egy rossz szót se szóljanak a szlovénok elleni 0-1 után. Ők általában az ilyesmiért lelkesednek, vagy úgy tesznek, mintha lelkesednének. Tehát továbbra is fel a fejjel!
De ezt nem is kell mondani, mert eltelik két-három nap a zalai gyalázat után, s a derűt sugárzó körökben megint nemzetközi sztárokká avatják az "egerszegieket" meg professzionális labdarúgókká a hazai bajnokság műkedvelőit.
Attól tartok, nem is a pályán lévők - pontosabban: az összeállításban szereplők, de pályán nem lévők - az igazi dilettánsok.
Várhidi Péter szövetségi kapitánynak beszámolót kell készítenie a jövő csütörtöki ülésre a szlovénok elleni vereség okairól - döntött az MLSZ elnöksége. A testület - írja az MTI - elfogadhatatlannak tartja a válogatott hozzáállását, kiábrándító és lelketlen játékát.
A brazilok ellen fellépő svédek mellett további három, a magyar válogatottal azonos vb-selejtezőcsoportba sorolt nemzeti csapat játszott barátságos mérkőzést a "futballszerdán". A dánok hazai pályán 1-1-re végeztek a csehekkel, a vendéglátó portugálok 2-1-re kikaptak az őket a 2004-es (portugáliai) Eb-n kétszer is legyőző görögöktől, a máltaiak pedig - az általunk is alaposan megismert Mifsud öt góljával - 7-1-gyel küldték haza a hetven percen át emberhátrányban játszó liechtensteinieket. A júniusi Európa-bajnokság társrendezői közül a Bécsben játszó osztrákok - azt követően, hogy a 35. percben már 3-0-ra vezettek - 4-3-ra alulmaradtak a hollandokkal szemben, míg a Bázelban szereplő svájciak sima, 4-0-ás vereséget szenvedtek a németektől.
További eredmények: Franciaország-Anglia 1-0 (a vendégeknél Beckham századszor volt válogatott), Spanyolország-Olaszország 1-0 (David Villa jobb felső sarkos kapásgóljával), Bulgária-Finnország 2-1, Észtország-Kanada 2-0, Litvánia-Azerbajdzsán 1-0, Ukrajna-Szerbia 2-0, Izrael-Chile 1-0, Fehéroroszország-Törökország 2-2, Románia-Oroszország 3-0, Montenegró-Norvégia 3-1, Bosznia-Hercegovina-Macedónia 2-2, Szlovákia-Izland 1-2, Luxemburg-Wales 0-2, Lengyelország-Egyesült Államok 0-3, Észak-Írország-Grúzia 4-1, Belgium-Marokkó 1-4, Andorra-Lettország 0-3, Örményország-Kazahsztán 1-0, Skócia-Horvátország 1-1, Mexikó-Ghána 2-1, Dél-Afrika-Paraguay 3-0, Egyiptom-Argentína 0-2, Tunézia-Elefántcsontpart 2-0.