Külföldi babák magyar lombikból

Egyre több babára vágyó, meddő pár érkezik hozzánk külföldről. A sikeres beültetések számát tekintve Magyarország ötödik helyen áll Európában. Az érintett magyar pároknak alig 15 százaléka fordul orvoshoz.

Maria Hollandiából jött egy hétre Magyarországra. Azt mondja, három év sikertelen próbálkozás után, aktatáskányi orvosi papírral a kezében úgy gondolta, feladja. Aztán internetes fórumokon olvasott a magyarországi árakról. Ezek új reményt adtak neki. Három klinikát választott ki, ezeket járja most végig, nyáron visszajön a férjével, itt töltik háromhetes szabadságukat. Ha elégedettek lesznek, ajánlják az itteni szolgáltatást más pároknak is.

Magyarország meddőségi klinikáin jóval a nyugat-európai vagy amerikai árak alatt végeznek lombikbébi-kezeléseket. Az eljárás színvonala, a felszereltség vetekszik a nyugati színvonallal, a munkaerő és a gyógyszer olcsóbb. Magyarországon 2500 euróba kerül a mesterséges megtermékenyítés, ugyanezért Amerikában 7000, Nagy-Britanniában 3-6000 euró értékű öszszeget kell fizetni. A brit kormány csak egyetlen mesterséges megtermékenyítési ciklust támogat, Németországban és Ausztriában két beavatkozás vehető igénybe ingyenesen.

A lombikbébi-programok feltehetőleg nem mentik meg Európát a teljes elöregedéstől, a népességfogyást azonban jelentősen befolyásolhatja a lombikterhességek száma. Minden országban az embrióvédelmi törvény igyekszik megteremteni a harmóniát az élet méltósága - élő ember-e az embrió - és a tudomány között. A "testen kívül készülő élet" lehetősége számos etikai kérdést vet fel, mint például, legyen-e életkori határa a mesterséges megtermékenyítésnek, a béranyaság problémaköre, vagy mi történjék a fel nem használt embriókkal. Noha a kevésbé szigorú szabályokat alkalmazó országokban jobb a születési ráta - Skandináviában kapcsolódott be a legtöbb pár az in vitro (testen kívüli megtermékenyítés) programba, Finnországban pedig alig találni olyan osztályt, ahol nincs lombikgyerek -, a visszaéléseket megelőzendő a kormányok időnként szigorításokat vezetnek be a szabályozásban.

- Mi a születési folyamatba be nem vont embriók sorsát megbeszéljük a párral, kérhetik a megsemmisítését, a fagyasztását, vagy tudományos célra felajánlhatják, esetleg donorként elajándékozhatják - mondja Dévai István, a Dévai Klinika Ambuláns Nőgyógyászati Centrum vezetője, aki szerint Magyarországon egyelőre szó sincs termékenységi turizmusról, arról, hogy gyermekre vágyó külföldi párok megrohanták volna az intézeteket. Ennek praktikus oka a ráfordított idő: a testen kívüli megtermékenyítés 16-18 napig tart. A Dévai-intézetben a külföldi páciensek száma eddig öt százalék alatt maradt, főként a határ környékéről, Erdélyből jönnek át többen, mivel ők a kezelések közben hazamehetnek.

A dunántúli házaspár, Klári és Miklós egy év sikertelen próbálkozás után jelentkezett az intézetben. Mint mondják, nem is tudják, melyik volt rosszabb, az egész napos utazgatás, vagy a beültetés utáni várakozás. Klári azonban aránylag hamar, a harmadik beültetés után megfogant, és kilenc hónap elteltével egészséges ikerpárnak adott életet.

Magyarországon - egyedülállóan Európában - öt alkalmat fizet az egészségbiztosítás. Évente körülbelül 6500 beültetést végeznek az erre szakosodott 11 intézményben; ez a 25 százalékos születési arányt alapul véve közel kétezer gyermek világrajövetelét jelenti.

A programban való részvétel idő- és - az eljárás tb-finanszírozása ellenére is - pénzigényes. A stimuláló gyógyszereket nem lehet megúszni 80-150 ezer forint alatt, és a párnak hetekig kell bejárnia az intézetbe. Habár azok, akik in vitro programban vesznek részt, elbocsátási tilalom alá esnek, a munkáltató nehezen fogadja el, hogy a dolgozója hetente két-három alkalommal eltűnik munkahelyéről.

- Pedig, ha jól belegondolunk, mindnyájunk jövőjét érinti, hány gyerek születik, hiszen Magyarországon is ketyeg a nyugdíjbomba. Ma még nem tudni, ki tartja el az ország elöregedő lakosságát - mondja Dévai István, aki jelentős szemléletbeli változásnak tartja, hogy csökkent a kivárási idő, a párok probléma esetén hamarabb jelentkeznek beavatkozásra. - Talán a nők kitartása, konoksága az oka, hogy mostanra már a férfiak könnyebben rávehetők a spermavizsgálatra. Ez azért fontos, mert legalább az esetek felében bennük van a hiba - mondja az intézetvezető főorvos, aki szerint számos komplikációt előz meg a pár, ha nem vár hosszú évekig. Negyvenéves kor fölött már sokkal kevesebb a sikeres beültetés.

A meddőség okairól a főorvos azt mondja: jelentős a szerepe a szennyezett környezetnek, a dohányzás is ötven százalékkal csökkenti a teherbe esés esélyét. - A fogamzásgátló tabletták 3-5 éven túli szedése, a stressz és az ásványi anyagokat, fehérjét nélkülöző táplálkozás is gátló tényező. Elsősorban a hal és a hús hiányzik a nők étrendjéből. Az emberi embrió egy biológiai komputer, azt építi be, amit az anya szervezetében talál - figyelmeztet a szakember.

A fogantatás csodája a Kaáli Intézetben
A fogantatás csodája a Kaáli Intézetben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.