Felpörgő viták közepette lassuló reform

A szocialisták már készítik a törvénymódosítást a magántőke nélkül működő pénztárak megvalósításához, miközben az SZDSZ ragaszkodik a meglévő törvényhez, amely engedné piacra lépni az üzleti biztosítókat, befektetőket.

Heteken belül elkészülhetnek a szocialisták a magánbefektetők nélküli területi egészségpénztárak megvalósításához szükséges törvénymódosító javaslatokkal, és azokat be is nyújtják az Országgyűlésnek - mondta lapunknak Tukacs István, az MSZP képviselője. A politikus közölte: a szocialisták elszántak, ezúttal nem az okoz bennük félelmet, hogy kilép-e a koalícióból az SZDSZ vagy sem, ennél sokkal nagyobb bajnak tartanák, ha az egészségbiztosítási reformmal semmi nem történne.

A lapunknak nyilatkozó szocialisták szerint az SZDSZ-nek ezúttal rá kell ébrednie arra, hogy az őszi népszavazási kezdeményezés árnyékában nincs értelme "a ki enged előbb" játéknak. Az nyilvánvaló, hogy a jogszabályt nem kell visszavonni, de szükség van a módosítására. S ha az SZDSZ csak azzal törődik, hogy miként őrizze meg saját arcát, akkor - így az MSZP - elveszítette a realitásérzékét.

- Egyeztetünk - ezt mondta lapunknak Horn Gábor (SZDSZ) koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár, aki szerint most nincs is miről beszélni. A legutóbbi koalíciós találkozón mindkét párt közölte álláspontját, és most külön-külön gondolkodnak a lehetséges megoldásokon. Az egészségügyi reformot az SZDSZ nem erőltette rá az MSZP-re, hiszen ha a szabad demokratákon múlik, eleve másképp vezették volna be a vizitdíjat, máshogy szabályozták volna a kórházi kapacitásokat, és másként valósítják meg a biztosítási reformot. Most van egy kompromisszumos pénztártörvény, az SZDSZ pedig nem akar többet, mint azt végrehajtani.

Közben az internetes hírportálokon élénk üzengetés kezdődött a koalíciós pártok politikusai között: Mesterházy Attila, az MSZP Harmadik Hullám Platformjának elnöke még szerdán felvetette, hogy tárgyalják újra a koalíciós szerződést az SZDSZ-szel, illetve az MSZP gondolja végig a kisebbségi kormányzás lehetőségét. Válaszul az SZDSZ Új Generációjának elnöke, Léderer András nyílt levelet fogalmazott, amelyben visszautasítja azt a feltételezést, hogy az SZDSZ zsarolná a szocialistákat. Ugyanebben a levélben azt is megjegyzi, hogy ha az MSZP nem tartja magát az általa is vállaltakhoz, megszűnik a koalíció. Ebben az esetben a liberálisok az MSZP-kormány észszerű javaslatait természetesen ellenzékből is támogatni fogják.

A vitához késő délután a miniszterelnök is hozzászólt. Gyurcsány Ferenc nyugalomra intette a vitázókat. Mint mondta: "Azt gondolom, a koalíciós pártoknak arról kell tárgyalniuk egymással, hogy a kormányprogramot hogyan tudják megvalósítani." A kormányfő szerint az embereket nem a koalíciós szerződés újratárgyalása érdekli, hanem az, hogy miként lehet jobb az egészségügy és a felsőoktatás.

Az egészségbiztosítási törvény végrehajtásának eredeti menetrendjét a viták közepette nem tudják tartani. A korábban januárra tervezett pénztáralapítás áprilisra csúszik. Az új határidő szerint ekkorra kell megtörténniük a cégbejegyzéseknek is. Lapunk úgy értesült: ez megkezdődött. Ám, hogy sikerül-e befejezni, azt még nem tudni. Mindenesetre a kormány a pénztárak vezérigazgatóit két évre nevezi ki. Papírforma szerint március 11-től szólna a megbízásuk, ám a lapunk által megkérdezett új pénztárvezetők közül még senki sem kapta meg a kinevezési okmányát, de aláírhatták a pénztáralapítás cégbejegyzéséhez szükséges okiratokat. A huszonkét frissen megnevezett egészségpénztári vezető közt van egykori kórházigazgató, az egészségügyi igazgatáshoz közel álló vagy korábban ott dolgozó szakember. A feladatot többségük mellékállásban látja el, hiszen nem tudni, hogy a végén, a pénztár-összeolvadások után ki marad, s kinek kell távoznia. Egyelőre nincs túl sok munka - mondta egyikük, a cégbejegyzéshez kötődő tevékenység összevonható részeit a tárca közös titkársággal intézteti. A vezérigazgatók is az Egészségügyi Minisztérium, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár irodáit használják.

Értesüléseink szerint Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnököt tegnap az MSZP megyei elnökei egyértelmű támogatásukról biztosították. Ez fontos jelzés lehet neki, szombaton ugyanis pártértekezletet tartanak, ahol - az Új tulajdonosi program mellett - nyilvánvalóan szóba kerül a népszavazás nyomán kialakult helyzet is. (Munkatársunktól)

Szili Katalin az adótörvények parlamenti szavazásakor jelen volt, de nem nyomott gombot - az MSZP-frakció etikai bizottsága ezért szigorú figyelmeztetésben részesítette. A figyelmeztetést a frakció jóváhagyta. (Hvg.hu)

Februárban egy magánszemély, csütörtökön a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) támadta meg az Alkotmánybíróság előtt az egészségpénztári törvényt. A szakmai és civil szervezetekből álló testület a jogszabály megsemmisítését kéri, mert véleményük szerint a törvény sérti a jogbiztonság elvét, valamint a szociális biztonsághoz és a legmagasabb testi-lelki egészséghez való jogot. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége állásfoglalásában jelezte: nincs szükség üzleti befektetőkre. Számukra elfogadhatatlan az érvelés, hogy csak a profit képes hatékony szervezetet működtetni. (Hírösszefoglalónk)

A kormányfő és az egészségügyi miniszter az egészségbiztosítási törvény elfogadásakor
A kormányfő és az egészségügyi miniszter az egészségbiztosítási törvény elfogadásakor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.