Saját buszvezetői perlik a Vértes Volánt
Dankó Zoltán közölte: eddig csaknem 100 munkavállaló írta alá az eljárás alapját jelentő tényvázlatot, akik kedvező elbírálás esetén szintén pert indítanának. "A két gépkocsivezető évekre visszamenőleg minden munkabérrel kapcsolatos elszámolást megőrzött, ezért velük indítjuk az első pereket. A sofőrök fejenként közel egymilliós forintos kártérítést kérnek" - mondta el Dankó Zoltán.
A sajtó korábban hírül adta, hogy csalás bűntette miatt nyomozás kezdődött a vállalatnál, mert a Vértes Volán a gyanú szerint jogtalanul igényelte vissza az államtól a tanuló- és nyugdíjasbérletek után járó árkiegészítést.
Dankó Zoltán emlékeztetett rá, hogy egyik ügyfele a hatóságok előtt tett vallomásában feltárta, tíz év alatt több százszor kellett átírnia a menetleveleket, melyeken csak papíron eladott, 90 százalékos kedvezménnyel értékesített jegyeket tüntettek fel, hogy a támogatást a Volán az államtól elkérhesse. Az ügyvédnek legalább harminc buszvezető számolt be arról, hogy a vezetőség utasításra általános gyakorlat volt a menetlevelek hasonló átírása.
"A Vértes Volán Zrt. mindent megtesz annak érdekében, hogy munkavállalói jogos járandóságaikat megkapják, azonban arra nincs lehetősége, hogy nem bizonyított jogalapú, illetve vitatható mértékű munkavállalói követelést teljesítsen" - írta a társaság vezérigazgatója, Horváth István a sofőrök jogi képviselőjének.
A vezérigazgató elmondta, kész a személyes egyeztetésre, ám szerinte a Vértes Volán Zrt. és a munkavállalók közötti elszámolás minden elemében megfelel a jogszabályoknak és a kollektív szerződésnek.
A Vértes Volánnak 900 dolgozója van, közülük 540 gépkocsivezető. A társaság 2006-ban 7,5 milliárdos forgalom mellett 45 millió forintos nyereséget ért el, de ebből 44 millió forint ingatlan értékesítéséből származott. Februárban vettek át elismerést az önkormányzattól, mivel 2007-ben szerepeltek Tatabánya tíz legnagyobb adófizetője között. (MTI)