A 84 hektárnyi ingatlan az, ami a mostani privatizációs eljárás kerékkötője lett - olvasható ki a pályázat értékeléséből. A dokumentum szerint az egyetlen pályázó, Winkler Márton által tett ajánlat hatalmas értékvesztést jelentett volna az állam számára. Az alagi edzőpálya tulajdonosa az Nemzeti Lóverseny (NL) Kft. üzletrészeire 1,45 milliárd forintos, míg az Magyar Lóversenyfogadást Szervező (MLSZ) Kft.-re egy- milliárd forintos ajánlatot nyújtott be. E mellett az állami vagyonkezelő által eddig összesen nyújtott 5,1 milliárd forint tulajdonosi hitelt is azonnal kifizette volna, s egy 9 milliárd forintos fejlesztési programot is beígért.
Az ingatlanon bukott meg a privatizáció
Az értékelők szerint azonban az első három tétel lényegesen alacsonyabb a lóversenyeztetésre szolgáló ingatlan, a Kincsem Park értékénél.
A privatizációs eljárást megelőzően a lóversenytársaságokról elkészült és alapul vett vagyonértékelés szerint a két cég üzleti értéke 18,6 milliárd forint - voltaképp ez a Kincsem Park becsült "ára". Némi bökkenő ebben, hogy az American Appraisal Magyarország Vagyonértékelő Kft. által végzett felmérés azzal számol: a pályát tíz év múlva bezárják, elköltöztetik, és a Kincsem Parkot értékesítik. Vagyis, egy a jelenlegihez képest tíz évvel későbbi feltételezett helyzetből indul ki. A pálya valós értékét persze nehezen lehet meghatározni: a telek a területrendezési tervek szerint csak sportcélú tevékenységre használható ugyanis.
Más kérdés, ha változik a besorolás, akkor ugrásszerűen emelkedik az érték. A főváros egy nagyon jó helyén lévő, öszszefüggő területéről van szó - ha építési területként is hasznosítható volna, nagyon sokat érne. Csak nem tudni, változik-e a besorolás, és miként értékesíthető a telek.
Ám ezen érték miatt az állam most meglehetősen nagy összegről mondott le. A privatizáció és a 20 évre szóló (lóverseny-fogadási) koncessziós díj révén mintegy 50 milliárd forint bevétel folyt volna be az államkasszába. Ennek persze feltétele lett volna, hogy a lóversenyeztetést folyamatosan végzik, és nem dől be az új tulajdonos.
Kormányzati körök a döntést úgy kommentálták: a tender kiírása nem volt megfelelő. Magában hordozta annak lehetőségét, hogy a főváros egy nagyon értékes területét messze áron alul lehessen megszerezni.
A vevőjelölt, Winkler Márton minderre nem kívánt reagálni. Az alagi pálya tulajdonosa azt azonban elmondta: a Nemzeti Lóverseny Kft. gazdálkodásával nincs minden rendben. Úgy tudja: az idomá-rok már jóideje tartoznak bokszbérlettel és indulási díjjal. Ennek mértéke mára elérte a 70 millió forintot. A behajtási tervekről semmit sem hallott, pedig ez az összeg sokat segítene a forrásgondokkal küzdő társaságon.
Vajtó Lajos, az NL Kft. vezérigazgatója szerint Winkler Márton a privatizációs eljárás jutott olyan adatokhoz, amelyek közlése az általa is aláírt titoktartási nyilatkozat megsértését jelenti. Vajtó hangsúlyozta: ő ugyan nem sértheti meg a titoktartási kötelezettségét, de annyit elmondhat: a kinnlevőségek behajtásában soha ilyen szigor nem érvényesült. Közölte: megkezdték a tartozások behajtását - bírósági úton, a korábbi cégvezetés által kötött előnytelen szerződéseket is szigorították. Ám azt is megjegyezte, hogy szem előtt kell tartaniuk a versenyek biztonságát, hiszen egy drasztikus lépés a versenyzés megszüntetését okozná.