Négy pont a koalíció előtt

Továbbra sincs döntés a koalícióban a pénztártörvény sorsáról. Bár van már jogszabály a biztosítási modellváltásról, de azt már mindkét kormánypárt újraírná.

A szerda esti koalíciós egyeztetésen három megoldási javaslatról tárgyaltak az egyeztetők. Információink szerint komolyak a nézetkülönbségek a folytatást illetően. A nagy kérdés továbbra is az, hogy a korábbi egységes egészségbiztosítást mennyire, s mely pontokon tegyék üzleti szemléletűvé, hol és miben lehessen verseny, hova mehessen be a magántőke. A pénztártörvény februári elfogadásakor volt egy pillanat, amikor volt válasz. Eszerint úgy lett volna több biztosító, hogy csak egy lesz, viszont lesznek benne pénztárak, ahova bejöhet a magántőke. A vitát újjáélesztette a március kilencediki népszavazás. A szocialisták számára kérdésessé vált, hogy érdemes-e egy újabb népszavazásnak kitenni az egészségügyi reformokat és a koalíció politikai cselekvőképességét az SZDSZ menedzselte magánbiztosítók bevonásával.

Ebben a helyzetben ismét több lehetséges megoldással kell számolni.

1. Mégis magántőke nélkül alapítják meg az egészségpénztárakat. Viszont lebontják az egységes Országos Egészség Pénztárat területi pénztárakra. Ezek versenyeznének egymással, illetve megrendeléseikért a szolgáltatók vetélkednének. Mindenki oda tartozna, ahol lakik. Előnye lehet, hogy az egyetlen monopolhelyzetű egészségbiztosító helyett több pénztár létesül. Megfelelő érdekeltségi rendszerben a szereplők hatékonyabbá tehetik a jelenlegi szisztémánál. Hátránya, hogy működtetése költségesebb, mint egyetlen biztosítóé. Továbbá le kell mondani a magántőkétől remélt pluszforrásokról.

2. Az állampolgárok válnának tulajdonossá a területi elven szerveződő állami pénztárakban. A társaságot tőzsdére vihetnék, és ott kereskednének a kisebbségi részvényekkel. Szakértők egy része szerint erre a megoldásra azonban nincs elég idő, egy cég tőzsdei bevezetéséhez több évre van szükség. Az állampolgárok tulajdonhoz jutására van más megoldás is. Így ha a pénztárak zártkörű részvénytársasággá szerveződnek, és a kisebbségi befektetői tulajdon szerzésére speciális szabályok készülnek, működhet a rendszer. Ebben a verzióban valamennyi állampolgárnak csak egyetlen részvénye lehetne abban a pénztárban, ahol egyébként ellátottként is tag. Szakértők szerint ez a változat erősíthetné a kormány és az egészségügyi reform iránti bizalmat.

3. Megtartanák az állami biztosítót, de lehetővé tennék üzleti biztosítók szervezését. Ez az SZDSZ vezető egészségügyi szakértője, Mihályi Péter által kidolgozott, és a párt által komolyan fontolóra vett javaslat. Ki-ki eldönthetné, hogy melyiket választja. A járulékot továbbra is az APEH szedné be, a pénztárakhoz (az államihoz és a magánhoz is) az öszszeg fejkvóta formájában jutna el. A veszély: a magánbiztosítók kiszívják a rendszerből a jól kereső, tehát kevéssé betegeskedő embereket. Így az állami biztosítás szinte finanszírozhatatlanná válik. Szlovákiában ezt a jelenséget a kiegészítő szolgáltatásokkal kapcsolatos ígéretek tiltásával próbálták kordába szorítani.

4/a) Marad a februárban bevezetett egy biztosító, több pénztár - magáncégekkel. Kétséges, hogy a fenyegető politikai körülmények között lesz-e magántőke, amely beszáll, s hogy vállalja-e a kormány a népszavazás kihívását.

4/b) Visszaáll a régi, egységes OEP, s a további reformokat elhalasztják egy esetleges következő ciklusra. Ez politikailag a történtek után kevéssé valószínű.

Mesterházy: Újra kell tárgyalni a koalíciós szerződést!

Az MSZP harmadik hullám platformja szerint újra kell tárgyalni a koalíciós szerződést. Mesterházy Attila, a platform vezetője tegnap azt mondta: felkérik Gyurcsány Ferenc pártelnököt, hogy az SZDSZ tisztújítása után haladéktalanul kezdeményezze a szerződés újratárgyalását tartalmi és strukturális szempontból is. Ugyanakkor támogatják a koalíciós együttműködést, hisznek annak jövőjében, de a jövőt beárnyékolhatja egyik vagy másik fél kompromisszumképtelensége, zsarolása, vagy felelőtlensége. Ez elvezethet oda, hogy adott körülmények között az MSZP számára lesz vállalhatatlan a koalíció - hangoztatta. a politikus szerint akár kisebbségi kormányzásra is van lehetőség. "Az MSZP-nek le kell térni a harmadik útról, mégpedig balra" összegezte az MSZP platformjának véleményét. (MTI)

Témahiány - a rájuk várakozó kamerákat elkerülve távoztak a politikusok a tegnapi koalíciós egyeztetésről
Témahiány - a rájuk várakozó kamerákat elkerülve távoztak a politikusok a tegnapi koalíciós egyeztetésről
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.