A Heves Megyei Önkormányzat tegnap úgy határozott, hogy a HospInvest kapja meg az egri kórház működtetésének jogát. A döntést most is - ahogyan korábban több alkalommal - egyetlen szavazat döntötte el: Ambrus Zoltáné.
HospInvest-döntés, egy szavazattal
A kórház sorsáról döntő közgyűlést tegnap nem kísérte botrány. Sziki Károly színész, az egri Forradalmi Emlékbizottság elnöke ugyan írásban bejelentette, hogy 150-200 tiltakozó részvételével demonstrációt tartanak a megyeháza előtt, de a rendőrség ezt megtiltotta, arra hivatkozva, hogy az a közgyűlés zavartalan működését súlyosan veszélyeztetné. Sziki szerint ez a döntés politikai megrendelésre született.
A közgyűlésen több módosító javaslat is bekerült a HospInvesttel kötendő szerződés tervezetébe, például, hogy a kórházi dolgozók munkavégzésének helye az egri Markhot Ferenc megyei kórház. Korábban többen aggódtak ugyanis, hogy a HospInvest majd átküldi a dolgozókat a szintén az általa működtetett hatvani és gyöngyösi kórházba. A szerződés garantálja azt is, hogy minden dolgozót átvesznek, aki jelenleg a kórház alkalmazottja, s két évig biztosítják a kollektív szerződésben meghatározott juttatásokat.
Korábban a kórházi dolgozók több mint nyolcvan százaléka aláírt egy szándéknyilatkozatot, amely szerint közalkalmazottak szeretnének maradni, és nem kötnek munkaszerződést a HospInvest Zrt.-vel. A megyei főjegyző szerint a következő hetekben dől majd el, kik ragaszkodnak ehhez.
A közgyűlés Fidesz-frakciója a közbeszerzési döntőbizottsághoz és a régiós közigazgatási hivatalhoz fordult, mert szerintük a kórházat jogsértő módon adta működésbe a megye. Mindkét intézmény vizsgálatot indított az ügyben - ezek még nem zárultak le.
A 2006-os választások után a megyei közgyűlésben az MSZP- és Fidesz-frakció közt szavazategyenlőség volt. Végül Ambrus Zoltán a szocialistákkal szavazott, így lett a megyei közgyűlés elnöke a szocialista Sós Tamás. Nem sokkal később Ambrust - aki kilépett a Fideszből - megválasztották a megyei közgyűlés egyik alelnökének. (D. J.)