Egyszer az idén ősszel, egyszer jövő januárban lehet népszavazás - ha az Albert házaspár és az őket támogató szervezetek is úgy akarják.
Alberték csapdájában
Négy magánszemély is megtámadta az Albert házaspár újabb népszavazási kezdeményezését az Alkotmánybíróság (AB) előtt. Így most bizonytalannak tűnik, hogy a korábban a több-biztosítós egészségbiztosítási modell ellen kezdeményezett referendumot a korrigált kérdés utolérheti-e. Alberték arról is szavaztatnák az embereket, hogy nyereségérdekelt magánbefektetők ne szerezhessenek tulajdonrészt a később felállítandó egészségpénztárakban. A házaspár több hasonló kérdését is átengedte februárban az Országos Választási Bizottság.
A helyzet pikantériája, hogy a több-biztosítós modellről szóló referendum kiírásához szükséges aláírások már összegyűltek, és azokat április 12-ig be kell nyújtani hitelesítésre. Így - figyelemmel az esetleges újabb jogorvoslati kérelmekre is - legkésőbb októberben megtartható a népszavazás. Ám a kérdés pontatlan (a törvény szövegét időközben módosították), ezért a parlamentet valószínűleg egy eredményes referendum sem kötelezné törvénymódosításra.
A most megtámadott kezdeményezés már hatásos lenne, csakhogy ez esetleg egy újabb referendumot jelentene. Az AB-hez ugyanis csak a napokban érkeztek meg a kifogások, így a testület leghamarabb májusban hozhatja meg a döntést. Attól kezdve négy hónapig gyűjthetik az aláírásokat, ám valószínű, hogy a Fidesz közreműködésével néhány nap, pár hét is elég lehet. Ezt követően azonban még hitelesíteni kell az aláírásokat, amire 45 napot biztosít a törvény. Ezzel legkorábban július-augusztusra végezhetnek. A parlament viszont akkor nem ülésezik, így az Országgyűlés szeptember közepe előtt valószínűleg nem döntene.
És még azzal sincs vége, mert a parlamenti határozat ugyancsak megtámadható. Az ilyen beadványokról az AB néhány héten belül szokott határozni, ám a döntés október közepe előtt aligha születne meg. Ezután az államfő már kiírhatná a referendum időpontját. De a kérdést egyesíthetnék is egy már korábban elrendelt népszavazással, feltéve, hogy addig több mint húsz nap van hátra. Ha tehát ez a forgatókönyv érvényesül, kétszer voksolunk: egyszer az idén, egyszer talán jövő januárban.
Elvileg nem kizárt, hogy Alberték két kérdéséről egyszerre szavazhassunk, de ehhez az események szokatlan alakulására és a "magánszemélyek" szokásos obstrukciójának feladására lenne szükség. Vagyis: az AB döntsön gyorsan a mostani kifogásról, gyűjtsék öszsze igen rövid idő alatt az aláírásokat, a parlament a nyáron hozza meg a népszavazásról szóló határozatát, és azt lehetőleg ne támadják meg. Megeshet ugyanakkor az is, hogy Alberték visszavonják a hibás kérdést. Igaz, ebben az esetben segítőik kínos magyarázkodásra kényszerülnének az újabb aláírásgyűjtés során.