Lebontani készülnek Szécsény egyik, csaknem kétszáz éves épületét, amely jelenleg a Krúdy Gyula Városi Könyvtárnak ad otthont. A hely egy szupermarketnek kell, ám ezzel elveszhet palócföld legszebb keresztboltozatú pincéje is.
Kúriából dobozáruház
Szécsény történelmi belvárosát az újonnan épült lakótelepétől egy helyen a városi könyvtár csaknem kétszáz éves épülete választja el egymástól. A kúriaépületet egyebek közt az egykori városbíró, tűzoltóegyleti elnök és királyi tanácsnok, Ruszinkó Antal is lakta. Akitől egy zsidó földbirtokos vásárolta meg a portát, bizonyos Szabados Gyula. Később működött itt földműves-szövetkezet és tsz-iroda, mígnem városi könyvtárat alakítottak ki benne. Az épület a hetvenes évektől - miután a klasszicista stílusjegyeit lefaragták róla, s ablakait kicserélték - leginkább egy túlméretezett családi házhoz hasonlatos, amelynek a palatetővel hangsúlyozott szürkeségét legfeljebb a szomszédságában álló, a második bécsi döntés emlékére ültetett 70 éves hársfa enyhíti.
Az építészmérnök Borik Albert, a szécsényi Városvédők Egyesülete elnöke szerint egy külső tatarozásnál a korabeli dokumentumok alapján könynyen visszapótolhatnák az épület dekorációs elemeit. A városvédők úgy tartják, hogy akár más funkcióval is, de fontos lenne megtartani a könyvtárépületet. Az alatt található ugyanis Nógrád megye legszebb keresztboltozatú barokk pincéje, amely a tervezett bontással ugyancsak elveszne.
A rendszerváltás óta több terv is született az ingatlan hasznosítására. Úgy volt, sportcsarnok és uszoda is kerül emellé, ám erre sohasem volt elég pénz. A kilencvenes években még pályázati lehetőségeket is kerestek a papírra vetett elképzelésekhez. Előbb '94-ben formai okok miatt, majd '99-ben a pályázati keretben lévő elegendő pénz híján bukta el a város a lehetőséget. A kúria és az azt körülvevő hatezer négyzetméteres városközponti kert így eladósorba került.
A V & V Langer Kft. 95 millió forint plusz áfa áron vételi ajánlatot tett a szécsényi önkormányzatnak a könyvtár és a hozzá tartozó terület megvásárlására, a tervek szerint egy Penny Market áruházat építenének a történelmi város központjába. Az önkormányzat kapott az ingatlanfejlesztő cég által felkínált lehetőségen, hiszen eladósodtak, s így javíthattak a költségvetésük helyzetén, illetve a pályázati lehetőségeihez önerőalapot teremthettek így.
Az üzletet azonban csak a napokban köthették meg. Az adásvétel elhúzódásának egyebek közt az volt az oka, hogy a kúria megmentésére alakult Városvédők Egyesülete kezdeményezte az épület műemlékké nyilvánítását. A helyi védettség megszerzéséhez elég lett volna a városi testületet megnyerniük. Ott azonban heves viták után végül leszavazták a képviselők a könyvtárépület helyi védettségét kezdeményező, a Fidesz-KDNP-frakció által benyújtotta beadványt. Védettség hiányában pedig az épület lebontható.
Serfőzőné Fábián Erzsébet, Szécsény szocialista polgármestere közölte: a könyvtáruknak a városi művelődési központban fognak helyet szorítani, az épület eladásából származó bevételből pedig a városuk önkormányzata európai uniós támogatás önrészét biztosítja majd. Terveik szerint bővítik az egyik óvodaépületüket, továbbá mintegy egymilliárdos nagyságrendben folytatják a városközpont felújítását, s egynapos sebészeti ellátást és széles körű szakrendelést biztosító egészségügyi központot hoznak létre. Ehhez pályázati önerőalap szükséges, azt pedig - állítása szerint - csak ily módon tudja előteremteni Szécsény.
Az ingatlan vételárát az önkormányzat mindenesetre már szerepeltette a 2008. évi költségvetésében is. A városvédők immár csak abban bíznak, hogy az új tulajdonos fontolóra veszi, a bontás helyett a közel kétszáz éves épületet egy igényes tervvel összeépítse a leendő áruházzal. Így ugyanis megmenekülhetne Nógrád legszebb barokk pincéje.