Horváth Ágnes alternatív biztosítási megoldásokról beszélt
Az SZDSZ szerint szükséges a magántőke az egészségbiztosításban, mert az teszi hatékonnyá a rendszert, de a liberális párt nyitott olyan kompromisszumra, ami a magántőke mellett egyéb megoldást is megenged. Ezt Horváth Ágnes nyilatkozta a kisebbik koalíciós párt együttes ügyvivői testületi és frakcióülését követően.
"Számunkra szükséges a magántőke, nem valamiféle dísz a rendszerben. A magántőke teszi hatékonnyá az egészségügyet. Ha nincs magántőke, nem lesz hatékony egészségbiztosításunk" - mondta az egészségügyi miniszter arra a kérdésre válaszolva, el tudja-e képzelni az SZDSZ az egészségbiztosítást a magántőke jelenléte nélkül.
Horváth ugyanakkor hozzátette, pártja nyitott olyan kompromisszumra, ami a magántőke mellett más megoldást is megenged. Ezzel összefüggésben kitért arra, hogy az egyik szóba jöhető megoldás az Új tulajdonosi program lenne.
Fontos, hogy a választás szabadsága nemcsak a vegyes, hanem az állami tulajdon esetén is fennálljon - tette hozzá az egészségügyi tárca vezetője.
Egy másik kérdés kapcsán - hogy a magántőke jelenléte az SZDSZ számára a koalícióban maradás feltétele-e - a miniszter úgy fogalmazott: "amikor kell, akkor erről tovább egyeztetünk, bármilyen változás esetén vizsgálni kell a helyzetet".
Ugyancsak kérdésre válaszolva Horváth Ágnes azt mondta, nem tekintenek el a 49 százalékos magánbefektetői résztől, emellett tudják elképzelni "az olyan esetleges pénztárműködést, ahol kizárólagos az állami működés".
Nincs konkrétum az egészségbiztosítási törvény módosításáról
Az MSZP-frakció nem szeretné az egészségbiztosítási törvény visszavonását, a képviselőcsoport nem döntött semmilyen, a jogszabályt érintő kérdésben, a törvénymódosítást érintő munka nem biztos, hogy lezárul a március 29-i pártértekezlettel - mondta Varju László, a szocialisták frakcióvezető-helyettese a testület Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök részvételével zajló hétfői informális ülése utáni sajtótájékoztatón.
Azt is közölte: egyrészt semmilyen vitás kérdésben nem döntöttek, "minden javaslat él, kész forgatókönyvek nincsenek", másrészt nincs meghatározott időpontja a törvénymódosításnak.
A március 29-i pártértekezleten folytatjuk a munkát, de nem biztos, hogy be is fejezzük - tette hozzá Varju László.
A frakcióvezető-helyettes kitért arra, hogy a képviselőcsoport ülésén a törvénymódosítás tartalmát illetően minden lehetséges megoldás felszínre került.
(MTI)