Tibetiek alternatív olimpiát szerveznek
A kínai hatóságok 29 letartóztatási parancsot adtak ki a lhászai erőszak feltételezett elkövetői ellen. "Az a vád ellenük, hogy veszélyeztették a nemzetbiztonságot, és súlyos bűncselekményeket követtek el a márciusi 14-i zavargások alkalmával" - olvasható az Új Kína hírügynökség jelentésében.
Közben a lhászai közbiztonsági hivatal a körözöttek 53 fős listáját közölte. A kínai sajtó 37 ember őrizetbe vételéről számolt be eddig.
Két újabb halálos áldozata van az összecsapásoknak. Szerzetesek békés tüntetést tartottak hétfőn, de csatlakoztak hozzájuk helyi lakosok, a tömeg kétszáz fősre duzzadt, fegyveres rendőrök pedig rájuk rontottak, hogy szétkergessék őket - közölte a Tibeti Központ az Emberi Jogokért és a Demokráciáért. Meghalt egy 18 éves szerzetes, miután a rendőrök éles lőszert használtak ellenük - tette hozzá.
Az Új Kína úgy számolt be az esetről, hogy a tüntetők kövekkel és késekkel támadtak a rendőrökre, és megöltek egy rendőrt.
Tucatnyi külföldi újságíró utazik szerdán Lhászába, hogy "megismerje az igazságot" - jelentette be a kínai külügyminisztérium. De a kínai kormány jelölte ki azokat a külföldi tudósítókat, akik tagjai lehetnek a csoportnak.
A kínai hatóságok megtiltották a zavargások tetőpontján a külföldi újságíróknak, hogy Tibetbe és a vele szomszédos kínai tartományok tibetiek lakta területeire utazzanak. Azzal vádoltak több nyugati médiumot, hogy meghamisítják a tényeket.
A tibeti tüntetőkkel szembeni erőszak beszüntetésére szólította fel Kínát az Európai Unió. És felszólította a tüntetőket is, hogy tartózkodjanak az erőszaktól, valamint a pekingi kormányt, hogy vessen véget az utazási korlátozásoknak és az információhoz való jog korlátozásának.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke Lisszabonban a pekingi olimpiai játékok bojkottja ellen foglalt állást. Mint mondta, a testület nincs meggyőződve arról, hogy "bármiféle bojkott elvezetne ahhoz, hogy jobban tiszteletben tartják a jogot Kínában".
Barrosóval ellentétben Nicolas Sarkozy francia elnök nem sokkal korábban jelezte: nem zárja ki a lehetőséget, hogy távol maradjon a megnyitóról, ezzel nyomatékosítva a kínai hatóságok és a tüntetők párbeszédét szorgalmazó felhívását. Elképzelhető, hogy a francia közszolgálati televízió nem közvetíti majd a pekingi olimpiai játékokat, ha Kína akadályozni fogja a híradást az esetleges tüntetésekről.
George Bush amerikai elnök a tibeti helyzet ellenére változatlanul arra készül, hogy jelen lesz a pekingi nyári olimpián - közölte a washingtoni Fehér Ház. - "Továbbra is az a véleményünk: az olimpiai játékok célja, hogy a válogatott sportolók a világ minden tájáról összegyűlhessenek és megmutathassák tehetségüket" - jelentette ki Dana Perino.
Emigráns tibetiek azt tervezik, hogy alternatív olimpiát rendeznek száműzetésben lévő kormányuk székhelyén, az indiai Dharamszalában május 15-25. között, hogy felhívják a világ figyelmét Tibet helyzetére. A tibeti emigránsok szervezte sporteseményhez kapcsolódó "olimpiai láng" ma indult el Dharamszalából világkörüli útra, és a pekingi nyári játékok kezdetére, augusztus 8-ára ér Lhászába. A lángot egy majdnem 50 főből álló váltócsapat viszi földön és levegőben öt kontinensen át, például az Egyesült Államokon, Franciaországon, Ausztrálián, Japánon és Nepálon keresztül - közölte a Tibeti Ifjúsági Kongresszus radikális szervezet vezetője.
Szerintük Kína "nem érdemli meg", hogy megrendezhesse az olimpiát. A szervezetnek ebben a kérdésben is különbözik a véleménye a dalai lámáétól, mert a tibeti szellemi vezető nem akarja a pekingi játékok bojkottját.
India általában engedi, hogy a tibeti emigránsok békésen tüntessenek Peking ellen. A mostani tibeti zavargások kezdete után azonban, amikor több tucatnyi emigráns el akart jutni a kínai tartományba, az indiai hatóságok megakadályozták átjutásukat.
(MTI)