A rossz kérdés, a jó és a Fidesz

Az Albert házaspár egészségbiztosítási reform elleni első népszavazási kezdeményezéséhez megvan a szükséges számú aláírás, de nem pontos a szöveg. Van egy már adekvát változat is, ahhoz azonban nincs aláírás. A Fidesz pe- dig kivár.

"Orbán Viktornak nem lenne ellenére egy őszi népszavazás az egészségbiztosítási törvényről" - hallani a fideszesek között, akik szerint az ellenzéki párt nem kockáztatna nagyot, ha odaállna az erről szóló, nem a párt által kezdeményezett referendum mellé. A március 9-én lezajlott népszavazással ugyanis már megjátszotta "a dupla vagy semmit", és győzött. Most elég hátradőlve várni, lépéskényszer akkor lesz, ha az egészségbiztosítás jövőjéről folyó koalíciós huzavona valamilyen módon eldől, vagy: ha az Albert házaspár kezdeményezése nyomán kitűzik ugyanerről az ügyről a népszavazást. A partvonalon várakozó politikai párt képét Orbán Viktor azzal a nyilatkozatával is erősítette, hogy "óvatosan kell viszonyulni" a civil népszavazási kezdeményezéshez, "nem szabad átvállalni az ügygondnokságot". Annak ellenére is elhangzottak ilyen nyilatkozatok, hogy a fideszesek szerint az őszi népszavazást is könnyen meg lehet nyerni. Általános az a vélekedés, hogy ha ősszel pusztán 2,5 millióan szavaznának is igennel a tavaszi 3,3 millióhoz képest, az is csak "nüansznyi" különbség lenne. A lényeg, hogy a félévente kiosztott egy-egy "pofon" a kormánynak azt jelentené, hogy a Fidesz ellenzéki státusza ellenére is képes meghatározni a politikai napirendet.

A távolságtartás sem véletlen a Fidesz részéről az őszi népszavazást illetően. Emlékezetes: az Albert házaspár néhány hete arra kényszerült, hogy a több-biztosítós modellel kapcsolatos népszavazási kérdésüket egy másik variáció szerint is feltegyék. Az eredeti ugyanis hibásnak bizonyult. Eszerint: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?" Ez a kormánypártok, sőt a Fidesz elnöke szerint sem egyértelmű, hiszen a parlament egybiztosítós, de többpénztáras rendszer bevezetéséről döntött. Ha tehát a referendum az Albert házaspár és az aláírásokat gyűjtő Liga-EDDSZ-Munkáspárt és más szervezetek által alkotott kör győzelmét is hozná, akkor sem kötelezné a jogszabály megváltoztatására a parlamentet. Legfeljebb politikailag lenne kellemetlen a kormány számára, hiszen azért mindenki tudja, hogy az aláírásokat valójában az elfogadott törvény ellen gyűjtötték, csak éppen hibásan fogalmazták a szöveget. Az Albert házaspár ezért így korrigált: "Egyetért-e a lakosság azzal, hogy Magyarországon a jelenlegi egybiztosítós, szolidaritáselvű kötelező egészségbiztosítási rendszerben nyereségérdekelt magánbefektetők ne szerezhessenek tulajdoni részt?"

Ez már egyértelmű, viszont nincsenek még hozzá aláírások.

Az Albert házaspár első népszavazási kezdeményezéséhez ugyanakkor már összegyűlt 500 ezer aláírás, s ezeket a jogi procedúra szerint április közepéig adhatják át hitelesítésre az Országos Választási Bizottságnak. Innen viszont már nem lehet visszafordulni. Ezt követően már nem lehet visszalépni ettől a népszavazástól, másrészt valószínűleg végig kell vinni a másikat, a jogilag már korrektet, hogy legyen egy adekvát referendum is az ügyben.

A civilek megtehetnék, hogy az első kérdéshez összegyűlt 500 ezer aláírást nem adják át az Országos Választási Bizottságnak, vagyis az első kérdést veszni hagyják. De az aláírások nagy száma miatt ezt morálisan valószínűleg nehezen lehetne indokolni.

Megoldás volna az Albert házaspár számára, ha be tudná várni egymást a két kérdés.

Azt a fideszesek is "túlzásnak" éreznék, ha egymás után két egészségbiztosítási referendumra kerülne sor. Ráadásul az OVB a héten hitelesített egy olyan népszavazási kezdeményezést is, amelyik a február 11-én a kormánypártok által megszavazott többpénztáras törvényt egészében hatályon kívül helyezné.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.