Elindult az olimpiai láng
Tekintse meg infografikánkat!>>>>>>
"Bojkottáljátok azt az országot, amely lábbal tiporja az emberi jogokat"
A rendezvényt több, az emberi jogok tiszteletben tartásáért küzdő aktivista zavarta meg. Összesen hárman akartak bejutni a beszédet mondó Liu Csi (Liu Qi), a pekingi játékok szervezőbizottsága (BOCOG) elnöke mögé, de ez csak egyiküknek sikerült. Ő viszont szét tudta nyitni zászlaját, amelyen a következő felirat volt olvasható: "Bojkottáljátok azt az országot, amely lábbal tiporja az emberi jogokat". A rendőrök azonnal közbeléptek és elvezették a tiltakozót. Egy társa a háttérből kiabálta: "Szabadság! Szabadság!" A tüntetőket - akik a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet aktivistái voltak - előállították.
Az RSF később közölte, hogy "ha az olimpiai láng szent dolog, még inkább az az emberi jogok tiszteletben tartása". "Nem hagyhattuk, hogy a kínai kormány átvegye az olimpiai lángot, a béke szimbólumát anélkül, hogy ráirányítsuk a figyelmet az emberi jogok ottani drámai helyzetére kevesebb, mint öt hónappal a játékok kezdete előtt. Az eljárás azokkal szemben, akik szabadon kifejezik gondolatukat, a sajtócenzúra, a tibeti hírzárlat egyaránt cselekvésre ösztönöz. Minden eszköz jó arra, hogy leleplezzük az alapvető szabadságjogok megsértésének kínai gyakorlatát. Amikor csak tudunk, tüntetni fogunk" - áll a szervezet közleményében.
Az ünnepségen összesen három embert vettek őrizetbe, és további 25 tüntető akart bejutni a lánggyújtás helyszínére, őket azonban már korábban feltartóztatták. A görög rádió szerint egy tiltakozót Olümpiában állítottak elő, amikor angolul Kína ellenes jelszavakat kiabált.
A láng május 3-ára ér Kínába
A tüzet ünnepélyes előadás keretében Maria Nafpliotu görög színésznő gyújtotta meg parabolatükör segítségével a Héra templom előtt. A váltó első futója a 2004-ben Athénban tekvondóban ezüstérmes Alekszandrosz Nikolaidisz, majd az út során csaknem 22 ezer lángvivő jut szerephez.
A fáklya hét nap alatt 1528 kilométert tesz meg az ókori játékok földjén, majd március 30-án veszi át Athénban a pekingi olimpia szervezőbizottságának (BOCOG) képviselője. A lángot másnap fogadják a kínai fővárosban, ahonnan Kazahsztánba kerül. A bő európai körút április 2-án Almatiban kezdődik, aztán érinti Isztambult (április 4.), Szentpétervárt (április 5.), Londont (április 6.) és Párizst (április 7.).
A játékok szimbólumát a tervek szerint májusban viszik fel a világ legmagasabb, 8848 méteres csúcsára, a Mount Everestre - a pontos dátumot az időjárási viszonyokhoz igazítják -, majd a fáklya július 20-án érkezik Lhászába, Tibet fővárosába. Május 3-án ér kínai területre, ahol 96 nap alatt 40 ezer kilométert tesz meg.
A láng 130 napos, öt kontinensen áthaladó útja során, 137 ezer kilométer után érkezik meg a végállomásra, a pekingi Nemzeti Stadionba. A 25 centiméter magas fáklyát úgy tervezték, hogy óránkénti 117 kilométer/óra erejű széllökéseknek és 50 milliméternyi esőnek is ellenálljon. Hagyományos "üzemanyaga" propán-bután gázkeverékből áll, amely káros anyagoktól mentes, és fényes sárga lángot biztosít.
Rogge szomorú
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke a hagyományos olümpiai lánggyújtó ceremónián történt incidens kapcsán kijelentette, szomorú, hogy ilyen esemény bekövetkezhet, de legalább nem volt erőszakos. "Úgy gondolom, mindig szomorú, ha ilyen jellegű megnyilvánulások fordulnak elő, de ezúttal nem voltak erőszakosak, és most ez a legfontosabb" - nyilatkozott a belga sportvezető az ünnepség után.
Egy thaiföldi futó visszalépett
Kína Tibet-politikája elleni tiltakozásként nem kíván szerepet vállalni az olimpiai fáklyaváltóban az egyik thaiföldi futó. Narisa Chakrabongse, a hat kiválasztott thaiföldi váltótag egyike nyílt levélben közölte, hogy nem él a lehetőséggel, ezzel is kifejezésre juttatva álláspontját, mely szerint a nemzetközi közösség nem fogadja el a kínai akciókat. Részletek >>
(MTI)