Nem adják el a bezárt kórházakat?

A kórházi beszállítók fizették az intézményeket, a tőke az eddigi rendszerben is megtalálta az útját, "feketéztek" - nagyjából ilyen tapasztalatokra tettek szert négy kórház felszámolása után a megbízott vezetők.

Öt büntetőfeljelentés, 12 ezer folyóméternyi dokumentum, milliárdos letudott, illetve még rendezetlen adósság, rekordnagyságú műhibaperek, több tízezer, leltárba vett eszköz - itt tart pillanatnyilag a négy országos kórház felszámolása. Vagyis a tavaly megszüntetett Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK), az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI), a svábhegyi gyermekkórház és az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet (OBSI) felszámolása, amelyre az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetet jelölte ki az egészségügyi miniszter.

- A kamatokat elengedték, általában 5-20 százalékot is sikerült lealkudnunk a tartozásokból, így az OBSI egymilliárdját végül 670 millióval tudtuk lerendezni, de az OGYK 2,8 milliárdjáról még mindig alkudozunk. Egy-egy orvossal ugyanakkor még mindig vitában állunk, mert ők ragaszkodnának az amúgy is illegálisan működtetett eszközeikhez - mondja az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) főigazgatója, Kárpáti Zsuzsa.

Az elmúlt hónapokban aki csak tehette, vitte, amit talált, ebben pedig sokszor még az őrző-védő szolgálat sem jelentett akadályt. - Előfordult, hogy az OGYK-ból egy orvos tanúk jelenlétében kivitt egy mobil fénymásolót. Először a portán keresztül próbálkozott, majd mikor a portások kérték a leltári számot, engedélyt, sarkon fordult, és átadta a kerítésen keresztül a társának. Feljelentést tettünk, most épp az ügyészségen van az ügy. A legtalálékonyabb viszont az a kolléga volt, aki az egyik osztályról gyorspostával vitetett ki egy eszközt - ad példát a felszerelés széthordásának módjairól Kárpáti Zsuzsa.

Az EKI feladata a bezárt intézményekkel szemben még zajló 25-30 műhibaper rendezése, így a megítélt kártérítések kifizetése is. A perek közt van olyan, amelynél különösen nagy értékű a követelés: egy szülési komplikáció miatt egymilliárd forint kártérítést követelnek a Szabolcs utcai kórháztól. Gond persze - mondja Kárpáti Zsuzsa -, hogy az érintett orvosok már szétszéledtek, akik a perek orvos-szakmai előkészítését végezhetnék. A vezető szerint elképesztő zűrzavart találtak, konkrétan és gazdasági értelemben is. Egyértelművé vált, hogy a beszállítók fizették a kórházakat, a tőke az eddigi rendszerben is megtalálta az útját, s intelligens formába öltött feketézés folyt.

A leltározások a hónap végén zárulnak, de még mindig nem döntöttek az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, az egykori Svábhegyi Gyerekklinika, a Szabolcs utcai kórház eladásáról. Egyelőre értékbecslések sem készültek. Egyes információk szerint már nincs is szó az épületek értékesítéséről.

Száraz Gábor, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. szóvivője szerint az illetékes vagyongazdálkodási tanács egyelőre készíti a középtávú stratégiát az intézmények jövőjéről, de még az sem tisztázott, hogy azok bármilyen célra hasznosíthatók-e.

Az OPNI hatalmas parkja és épülete a levegőből. Még fel sem becsülték az értékét
Az OPNI hatalmas parkja és épülete a levegőből. Még fel sem becsülték az értékét
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.