A TASZ szakértői bizottságot kezdeményez a Zsanett-ügyben

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Zsanett-ügyben szakértői bizottságot hoz létre, amely áttekinti az eddigi eljárást, és a továbbiakban is figyelemmel kíséri az ügyet - ezt a jogvédő szervezet pénteken közölte az MTI-vel.

A büntetőjogi és kriminológiai szakemberekből álló csoport létrehozására E. Zsanett jogi képviselői kérték fel a TASZ-t - írta közleményében a szervezet. Pelle Andrea, a TASZ ügyvivője az MTI-nek azt mondta, hogy a szakértők az eddigi eljárást, nyomozást értékelik majd, és erről szóló jogi álláspontjukat nyilvánosságra hozzák. Az ügyvivő szerint még nem dőlt el, hogy hány tagú lesz és kikből áll majd a bizottság, de - mint mondta - a felkérések folyamatban vannak.

A Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa pénteken a Zsanett-ügyben korábban meggyanúsított öt rendőrt szolgálatban kötelességszegés miatt bűnösnek mondta ki első fokon és pénzbüntetésre ítélte, valamint megrovásban részesítette, ugyanakkor a hivatali visszaélés vádja alól felmentette az ezzel megvádolt három rendőrt.

E. Zsanett és az öt rendőr ügye azt követően kapott nyilvánosságot, hogy 21 éves lány 2007 májusában azt állította: az őt igazoltató rendőrök egy sötét mellékutcába vitték, ketten erőszakot követtek el rajta a másik három rendőr jelenlétében. Az ügyben a Budapesti Nyomozó Ügyészség nyomozást indított, ám azt részben bűncselekmény, részben bizonyítottság hiányában decemberben megszüntették. Januárban a Budapesti Nyomozó Ügyészség az ügyben hamis vád miatt ismeretlen tettes ellen nyomozást indított. A rendőrökkel szemben E. Zsanett jogi képviselője ezt követően pótmagánváddal élt.

A TASZ pénteki közleménye szerint E. Zsanett jogi képviselőinek megítélése szerint az ügyészség a nyomozás során indokolatlanul nem vett igénybe olyan bizonyítási lehetőségeket, amelyek szükségesek lettek volna az ügy felderítéséhez, és több jel utal arra, hogy a hatóságok a pótmagánvád intézményét nem tekintik egyenrangúnak az ügyész által képviselt váddal.

A jogi képviselők szerint a sértetti pozícióban lévő személyt is megilleti a tisztességes és pártatlan eljáráshoz való jog, és szerintük az eddigi eljárás ennek a követelménynek nem felel meg. Ezért kérték fel a TASZ-t, hogy elismert szakemberekből álló csoportot hozzon létre - olvasható a közleményben.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.