Hatalommegosztás lesz Kenyában

Ellenszavazat nélkül hagyta jóvá a kenyai parlament mindkét alkotmánymódosítást a hét elején, amely ahhoz szükséges, hogy Mwai Kibaki elnök és az ellenzéki Raila Odinga megosztva irányítsa az országot. A Kofi Annan egykori ENSZ-főtitkár vezette tárgyalásokon három héttel ezelőtt sikerült arról megállapodni, hogy Kibaki megtartja a december 27-i választáson szerzett elnöki címét, Odinga pedig az újonnan létrehozandó miniszterelnöki pozíciót kapja.

A Reuters jelentése szerint az új kormány felülvizsgálja majd a teljes alkotmányt, abban a reményben, hogy meg tudja szüntetni a kenyai népcsoportok közötti egyenlőtlenségeket és a földtulajdon körüli problémákat, amelyek a választások után fellángolt erőszaknak köszönhetően az egész világ számára nyilvánvalóvá vált ellentéteket okozzák. A hatalom alkotmányos keretek között történő megosztása véget vethet az instabil politikai helyzetnek, amely az elnökválasztás után több mint ezer fő halálát okozó zavargásokba torkollott.

Az összecsapások azután kezdődtek, hogy az ellenzéki vezető Odinga megvádolta a győztesnek hirdetett, hivatalban lévő elnököt, Kibakit, hogy elcsalta a választásokat. Az eredményt a nemzetközi megfigyelők is kétségbe vonták, tegnap pedig megkezdte munkáját az a héttagú, független bizottság, amelynek felállításáról a hatalommegosztási egyezség részeként döntött Kibaki és Odinga. Az egykori dél-afrikai bíró, Johann Kriegler által vezetett csoport az elnökválasztás tisztaságát vizsgálja, valamint a kenyai választási rendszer reformjára is javaslatot tesz.

Az elmúlt hetekben a hatalommegosztás számos részletét sikerült kidolgozni, ám maradtak eldöntetlen kérdések, amelyek súrlódáshoz vezethetnek. Csak húsvét után derül ki, mely pártból kerül ki a két miniszterelnök-helyettes, illetve mely párt kapja a kulcsfontosságú kabineteket (Kibaki pártja, a PNU és az Odinga vezette, a parlamenti többséggel rendelkező ODM nagykoalícióban fogja irányítani az országot).

Sokan azt is kétségbe vonják, sikerül-e a két pártvezetőnek együttműködnie és megbíznia egymásban, miután kölcsönösen etnikai tisztogatással és választási csalással vádolták meg a másikat. A két politikus viszonyát az is beárnyékolja, hogy Kibaki 2002-es választási győzelméig együtt dolgoztak. Szakításukra akkor került sor, amikor az újonnan megválasztott elnök egy állítólagos megállapodást felrúgva nem nevezte ki miniszterelnökké Odingát, és nem adta annak pártjának a miniszteri posztok felét. A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet néhány napja közzétett jelentése pedig azt állítja: a választásokat követő, a Kibaki elnököt támogató kikujuk elleni erőszakot aprólékosan megszervezték a helyi politikai vezetők, illetve több kormánypárti politikus is tudott a kikujuk megtorló akcióiról.

Az évekig példaértékűnek számító afrikai ország stabilitásának helyreállítása mindkét politikusnak alapvető érdeke. A gazdaság húzóágazatának számító turizmus hatalmas visszaesést szenvedett el: januárban csupán feleannyi vendég érkezett az országba, mint amennyit vártak. Odinga a Reutersnek azt nyilatkozta, fél éven belül viszszacsábítja a külföldieket és az egyelőre kiváró befektetőket is, a Kenyai Turisztikai Bizottság pedig a kínai piacot megcélozva igyekszik újra fellendíteni az idegenforgalmat.

Raila Odinga miniszterelnök és Mwai Kibaki elnök egy korábbi képen
Raila Odinga miniszterelnök és Mwai Kibaki elnök egy korábbi képen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.