Koszovó felfegyverzése dühíti a szerbeket
- Már most túl sok a fegyver Koszovóban - fejezte ki értetlenségét Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő, miután Washington bejelentette: a volt dél-szerbiai tartomány függetlenségének elismerésével Pristina immár amerikai hadászati eszközök beszerzésére jogosult. A Bush-kormányzat döntése heves tiltakozást váltott ki Belgrádban.
A Fehér Ház szerint a bejelentés mögött nincs más, mint Amerika általános politikája: a diplomáciai kapcsolatokkal rendelkező országok esetén rutinszerűen vizsgálják meg, hogy az oda irányuló fegyverszállítással elő lehet-e mozdítani a világbékét. A washingtoni szervek szerint ez Koszovó esetében fennáll, de valódi hadászati segítségre csak az Ahtisaari-terv előírásainak megfelelően kerülhet sor. A korlátozások alapján Pristina csak kis létszámú és könnyű fegyverzettel ellátott hadsereget tarthat fenn a szerb kisebbség, valamint Belgrád és Moszkva megnyugtatására. Moszkva mindenesetre kérte a NATO-Oroszország tanács összehívását a bejelentés miatt.
Szerbiában erősen hiszik, hogy az Egyesült Államok titkos hatalmi érdekei állnak Koszovó elszakadása mögött. - Amerikának tudnia kell, hogy a szerbek keserűséggel nézik a washingtoni politikát, és emlékeznek arra, hogy az USA többször is erőszakot alkalmazott országuk ellen - mondta csütörtökön Kostunica, aki szerint a Balkánon jöhet létre a NATO első saját tulajdonú országa. Nebojsza Jovics, az észak-koszovói kisebbségi önkormányzat vezetője szerint amennyiben az albánok uralta Koszovó fegyvereket kap, megnyílnak a kapuk Szerbia előtt, hogy egyedül, vagy Oroszországgal együtt fegyverekkel lássa el a koszovói szerb népet.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően Bulgária csütörtökön bejelentette, hogy diplomáciai kapcsolatokat létesít a független Koszovóval. Száz bolgár értelmiségi a kormányhoz intézett közleményben tiltakozott "a szerb testvérek elárulása" miatt - jelentette az MTI. Bulgáriában a gazdasági élet szereplői is félnek a döntés következményeitől. Évente mintegy 160 ezer szerb nyaral a Fekete-tenger partján, és az ország egyik legfontosabb üzleti partnere Oroszország, amely hevesen ellenzi Koszovó függetlenségét. A szófiai döntéssel 33-ra emelkedett a Pristinát elismerő államok száma.