Kormányhoz jutottak a belgák

Yves Leterme, az új miniszterelnök kilenc hónap politikai huzavona után ért célba, de kétséges, kihúzza-e 2011-ig.

„A legnehezebbje hátravan. 2007. június 10-éhez (azaz a választásokhoz) képest az ország egy millimétert sem lépett előre” – „lelkendezett” a brüsszeli Le Soir a kormányalakítás hírére. Az ötpárti kabinet (flamand és franciaajkú kereszténydemokraták, illetve liberálisok, franciaajkú szocialisták) ugyanis csak azért alakult meg viszonylag könnyen, hogy - miként decemberben beharangozták - még húsvét előtt leválthassa Guy Verhofstadt ügyvezető kormányát. A 48 éves, flamand kereszténydemokrata Yves Leterme vezette koalíció, amely csütörtökön lépett hivatalba, magasabb nyugdíjakat, alacsonyabb adókat ígér ugyan - bár elemzőknek sem világos, hogy miből -, ám a belga pártok az államreform alapkérdéseiről nem állapodtak meg. Pedig éppen ezek hátráltatták fél éven át még azt is, hogy ideiglenes kabinet alakuljon. Azt kell mihamarabb tisztázni: milyen keretek között éljenek együtt a jövőben a 10,5 milliós ország hatvan százalékát kitevő flamandok, illetve a franciaajkúak (vallonok és brüsszeliek)? A gazdaságilag jóval fejlettebb flamandok több autonómiát akarnak a régióknak, míg a déli országrész nem engedne a szövetségi államból. A tisztázatlan kérdések között olyanok szerepelnek, mint hogy valamely régió vállalkozásösztönzéssel, adópolitikával magához csábíthatja-e a cégeket, illetve lehetnek-e nyelvi jogaik a Brüsszel környéki flamand gyűrűben élő franciaajkúaknak.

Az új kormány kirakatjellegét mutatja az is, hogy éppen a júniusi választások nyertese, Leterme saját pártja, a CD&V adott ultimátumot: ha július közepéig nincsen előrelépés az államreformban, úgy megvonja a bizalmat a kormánytól. A CD&V-vel közös pártlistán induló kisebb nacionalista tömörülés, az N-VA – amelyre a kereszténydemokraták rászorulnak, mert nélkülük nincs flamand többségük – be sem lép a kabinetbe. Vezetőjük, Bart De Wever szerint „az ország már nem létezik.”

Elvileg a Leterme-kormánynak a 2011-es szövetségi választásokig kellene kihúznia. A túl sok tartalmi kérdőjel mellett ennek a kormányfő személye sem kedvez. Verhofstadttal ellentétben ugyanis Leterme megosztó személyiség, a flamandok kedvelik, délen azonban tíz választóból kilenc nem bízik meg benne, habár tökéletesen beszél franciául, apja vallon, szülei délen élnek. Kétségek merültek fel a munkabírásával kapcsolatban is: az elmúlt hetek megterhelései miatt kétszer is kórházban ápolták.

Magyar szempontból sem érdektelen, hogy a Leterme-kormányban külön államtitkár felel az EU 2010-es soros belga elnökségével kapcsolatos feladatok összehangolásáért. Hazánk éppen a belgákat követi majd a huszonhetek kormányrúdjánál.   

Brüsszel

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.