Washington biztonsági garanciákat ad Moszkvának a pajzshoz

"Oroszországnak módja lesz mind emberi tényező, mind technikai eszközök felhasználásával ellenőrizni, mit csinál az amerikai rakétapajzshoz tartozó kelet-európai  radarállomás és ténylegesen milyen állapotban van az elfogórakéták bázisa" - közölte az orosz külügyminiszter egy szerdán megjelent interjúban.

Szergej Lavrov az Izvesztyija című lapnak adott interjút a tárgyalásokról, amelyeket kedden Condoleezza Rice amerikai külügyminiszterrel, valamint a két ország védelmi minisztereivel folytatott Moszkvában.

Lavrov elmondta: az amerikai fél kész egy sor bizalomerősítő intézkedésre, "amelyekkel megbizonyosodhatunk arról, hogy a rendszer nem ellenünk irányul", ugyanis sikerült meggyőzni az amerikai felet arról, hogy az orosz félelmek nem alaptalanok.

A miniszter rámutatott, hogy a rakétapajzs kérdését Washingtonban végleg eldöntötték, és az ezzel kapcsolatos orosz álláspont ismert, miszerint a lépés gyengíti a világ stratégiai stabilitását. "Ugyanis nem csupán a Kelet-Európában telepítendő egy radarról és tíz elfogórakétáról van szó, hanem egy fejlesztés alatt álló rendszerről, amely lefedi majd Japánt, a Csendes-óceán déli részét és Nagy-Britanniát is" - mondta.

Az amerikai rakétapajzs elemeinek tervezett kelet-európai telepítését - amelynek keretében Csehországban radarállomás,   Lengyelországban tíz elfogórakétát befogadó támaszpont épül -   Washington azzal indokolja, hogy az olyan, aggodalomra okot adó országokkal szembeni védelmet szolgálja, mint Irán és Észak-Korea, de nem irányul Oroszország ellen. Moszkva kezdettől fogva tiltakozott az amerikai terv ellen, amelynek valódi célja  orosz illetékesek szerint az orosz nukleáris elrettentő erő gyengítése.

Szergej Lavrov általában az orosz-amerikai kapcsolatokról szólva elmondta: a két országnak nincs joga ahhoz, hogy ne törődjön a nemzetközi biztonsággal, és sok tekintetben egybeesnek az érdekei a terrorizmus elleni harctól a különböző helyi konfliktusok rendezésétől a biztonságos atomenergetikai rendszerek támogatásán, a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozásán át egészen a kábítószerek és a szervezett bűnözés elleni harcig, s ezeket nem lehet feláldozni a felmerülő nézeteltérések miatt, még az olyan elvi kérdések miatt sem, mint a rakétapajzs, a fegyverzetkorlátozás, Koszovó, vagy a fegyverek elhelyezése a világűrben.

"Úgy véljük, számos kérdésben, amelyben ma még nézeteltérés van, egyetértésre tudunk majd jutni, másokban, mint például Koszovó ügyében, ezt nem érjük el. De minden nézeteltérés mellett Oroszország természetesen érdekelt abban, hogy mélyítse az együttműködést mindazokon a területeken, ahol egyetértés van: ez Vlagyimir Putyin elnök álláspontja, ezt erősítette meg Dmitrij Medvegyev megválasztott elnök Condoleezza Rice-nak és Robert Gatesnek, és ezt vallja George W. Bush amerikai elnök is" - mondta Lavrov az interjúban.

 (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.