Az MVM is bekerülhetne a Déli áramlatba
Értesülésünk szerint a Déli áramlat gázvezeték magyar szakaszáról szóló orosz-magyar kormányközi tárgyalások során felmerült annak lehetősége, hogy a vezeték szakmai partnere magyar részről az MVM legyen. Úgy tudjuk, azt a változatot, miszerint a hazai szakasz majdani üzemeltetőjének magyar résztulajdonosa ne a Mol, hanem az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) legyen, Moszkvában már közel egy éve ismerik. A nyilvánosság előtt azonban a kormányközi keretmegállapodás aláírásáig mindenki a Molt hitte biztos befutónak, mivel szakmai hozzáértése a magyar gázcsövek tulajdonosaként megkérdőjelezhetetlen. Mi több, e terv előkészítésére a Gazprommal alapított is egy közös céget.
A rövidsége miatt sokak által bírált keretmegállapodás szigorúan rendelkezik arról, hogy hazai részről kizárólag az MFB vagy leánycége lehet feles tulajdonosa a magyar szakasz majdani üzemeltető cégének. Azt azonban bizonyára a bankon belül sem tagadják, hogy a másik 50 százalék - szerződésben szintén rögzített - orosz tulajdonosától, a Gazpromtól eltérően nekik nincs gázpiaci tapasztalatuk. Vagyis nálunk még mindenképpen szükséges egy szakmai partner - ha nem is az üzemeltetésbe, illetve tulajdonosi oldalon, de valamiféle szerződés alapján. Erre a keretmegállapodás nem tér ki, vagyis nem tilos. Úgy tudjuk, orosz részről egyre inkább sürgetik is a magyar szakmai partner megnevezését.
A feladatra természetesen továbbra is a Mol az első rangú esélyes. De mivel a cáfolatok ellenére tapasztalataink szerint a kormány és a Mol között a Déli áramlat kapcsán igencsak hűvös a viszony, most már ez sem borítékolható. Bár a szerződés rögzíti, hogy a Mol-Gazprom közös cég tervtanulmányát majd megveszik, de ebből még nem következik a Mol későbbi bevonása.
Értesülésünk szerint a hoszszú hónapok óta egyeztetett és most megvalósult tervekben már szerepelt szakmai partnerként az MVM neve is. Igaz, ez végül is nem került be a szerződésbe, és piaci értesülésünket sem az MFB-nél, sem a Gazpromnál nem erősítették meg. Bár az MVM-nél hivatalosan nem kívánták kommentálni az értesülést, az állami céghez közel álló forrásaink úgy fogalmaztak: az eddig kizárólag "áramszállításban" (vagyis hálózatüzemeltetésben) jártas társaságtól korántsem áll távol egy gázvezeték hozzáértő működtetése. A társaság tehát a maga részéről készen áll a szakmai partner szerepkörére. Az MVM gázipari szereplővé válásának ötlete egyelőre még talán erőltetettnek tűnhet.
A kérdés most különös hangsúlyt kaphat azután, hogy a kormány tulajdonosként szétszedné az MVM-et. Az áramvezeték-üzemeltetés leválasztása különösen valószínű. Forrásaink azonban úgy értékelik, hogy a friss kormányzati elképzelések csak közelíthetik egymáshoz a Déli áramlatot és az MVM-et: a mostani átalakulás során találhat az MVM magának új területeket, kiváltképp az esetlegesen kiesők helyett. A társaság gázipari terjeszkedése akár emelheti is a majdani részvényértéket, amire a mostani hírek tükrében az MVM-nek szüksége is van.