A Vajdaságban félnek a feszültségtől

Koszovó elismeréséről döntött szerdai ülésén a magyar kormány, és lépéséről jegyzéket küldött a belgrádi és pristinai hivatalos szerveknek. Szerbia három szomszédja egymással koordinálva tette meg lépését, hiszen Magyarország mellett Horvátország is a diplomáciai kapcsolatok felvételét kezdeményezte tegnap Koszovóval, míg Bulgária a mai napon csatlakozik.

Az egyoldalú, és így törvénytelen koszovói függetlenség elismerése nem a szomszédok közötti jó szándék jele - mondta a három ország terveinek ismeretében a hét elején Borisz Tadics szerb államfő. A döntés után nyilatkozó Vuk Jeremics külügyminiszter "szomorúsággal vette tudomásul" a szomszédos államok lépését, és kijelentette: Szerbiával nem lehetnek jó kapcsolatai azoknak az országoknak, amelyek ezen az úton járnak. Tegnap a szerb külügyminisztérium hivatalos diplomáciai jegyzékben is tiltakozott. A budapesti szerb nagykövetség egy közleményben tudatta: különösen csalódott amiatt, hogy Magyarország, mint szomszédos ország, "amelynek több megértéssel kellene viszonyulnia Koszovó összetett problémájához". Ez a lépés kedvezőtlenül fog kihatni a két ország közötti kapcsolatokra és együttműködésre. A belgrádi kormány korábban egy titkos akciótervet dolgozott ki, amely rögzíti a Koszovót elismerő országokkal szembeni diplomáciai válaszlépéseket. Az eddigi gyakorlat szerint ez tartalmazza a nagykövetek azonnali visszahívását. Magyarországon azonban nincs nagykövet, mivel februárban lejárt megbízatása, és bár kijelölték utódját, a diplomata a borítékolható budapesti döntés ismeretében nem töltötte be posztját - értesült a Népszabadság. (A jegyzéket az ügyvivő adta át.) Göncz Kinga külügyminiszter - aki a döntés napján Ázsiában vendégeskedett - a dél-szerbiai tartomány február 17-i elszakadását követően már kijelentette: Budapest el fogja ismerni Koszovó függetlenségét. A külügyi tárca mégis kivárt, mivel az újabb területveszteség erőszakba csapó indulatokat váltott ki a szerbek részéről veszélybe sodorva a Vajdaságban lakó magyarokat. A szerbiai kisebbség vezetői az elmúlt hetekben többször is maximális körültekintést kértek Magyarországtól. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke lapunknak korábban elmondta: tudomásul vették, hogy Budapesten ötpárti konszenzus alakult ki a döntésről, ha ennek kialakításában a vajdaságiak szempontjai nem is játszottak számottevő szerepet. Tudom, hogy ezt Szerbia nehezen fogja lenyelni, ezért vártunk ilyen sokáig - kommentálta kormánya lépését a horvát miniszterelnök. A zágrábi döntés azonnal kormányválsághoz vezetett. A helyi szerb kisebbség pártja ugyanis tagja Ivo Sanader kormányfő jobboldali koalíciójának. Szlobodan Uzelac miniszterelnök-helyettes bejelentette lemondását a zágrábi kormányülést követően, ezt azonban a miniszterelnök saját bejelentése szerint nem szándékozik elfogadni.

A KFOR kötelékében szolgáló magyar katonák jól vannak, többségük továbbra is Pristinában tartózkodik. A Kosovska Mitrovica-i események nem érintik őket, napi feladataik nem változtak - mondta el a lapunknak Jean-Luc Cotard ezredes, a KFOR szóvivője.

Grzegorz Schetyna lengyel belügyminiszter látogatást tesz a Mitrovicában állomásozó lengyel ENSZ-rendőröknél
Grzegorz Schetyna lengyel belügyminiszter látogatást tesz a Mitrovicában állomásozó lengyel ENSZ-rendőröknél
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.